Sida 1 av 2
Hur ta av rutan från bagageluckan
Postat: lör 02 nov 2013, 08:37
av Orpon
Skulle behöva ta av rutan från bakluckan för att komma åt att laga lite rost.
Har inte lyckats hitta nåt när jag sökt.
Någon som vet hur rutan sitter fast i bakluckan på en V70?
Re: Hur ta av rutan från bagageluckan
Postat: lör 02 nov 2013, 11:13
av AnkaN7893
Den är limmad
Re: Hur ta av rutan från bagageluckan
Postat: lör 02 nov 2013, 14:04
av Orpon
AnkaN7893 skrev:Den är limmad
Ajdå, låter inte roligt att ta bort den.
Kanske ska försöka laga utan att ta bort rutan då.
Re: Hur ta av rutan från bagageluckan
Postat: lör 02 nov 2013, 15:43
av Lucif3r
Om du tror att du inte kommer åt all rost utan att ta bort rutan, och du inte vill ta bort rutan, så kan du istortsett skippa hela rostlagningen. Får du inte bort all rost kommer den tillbaka väldigt snabbt.
Re: Hur ta av rutan från bagageluckan
Postat: mån 04 nov 2013, 18:18
av Henke855
Klart att man kan laga rosten med rutan i. Börja med att ta loss listen under rutan, om den inte redan är borta.
Sedan kan man slipa med en dremel multi.
Sen kommer ju självklart 80% av rosten tillbaks, men det hade den gjort även om du plockat av rutan.
Re: Hur ta av rutan från bagageluckan
Postat: tis 05 nov 2013, 18:51
av Orpon
Jo, listen kör jag utan.
Tänkte faktiskt att jag skulle kolla med dremel hur mycket det är och hur mycket jag kommer åt med rutan.
Re: Hur ta av rutan från bagageluckan
Postat: ons 27 nov 2013, 22:34
av Orpon
Har insett nu att rutan måste av för att kunna komma åt att laga allt.
Hur plockar man enklast av den, och vad använder man för lim för att limma dit den igen?
Re: Hur ta av rutan från bagageluckan
Postat: ons 27 nov 2013, 23:22
av Nexus
ska vara speciellt rutlim och ev värmare till tuberna. Rutan skär man ut med verktyg anpassade för jobbet sen ska man skära till limbädden på luckan och på med primer på rutan och sen lagon mängd lim. Inget man gör hemma i garaget anser jag ..
Re: Hur ta av rutan från bagageluckan
Postat: tor 28 nov 2013, 00:30
av darkien
hett tips leta en rostfri baklucka ist får du minsta felspänning i rutan vid montering så låter de *poff* första ggn du smäller igen bakluckan alt åker du till en glasfirma o ber dessa demontera rutan sen rostlagar du de du ska o åker tillbaka till glasfirman o låter dessa montera den igen... men den kostnaden lär bli betydligt dyrare än va en rostfri baklucka kostar
för att skära ut rutan o behövs en skärtråd o två personer en innifrån o en utifrån o ett extremt bra tålamod
eller så ett speciellt skärvertyg som finns för just limmade rutor som kostar skjortan o lite till
limmet du ska använda e ett speciellt rutlim som finns hos glasmästare som ska hettas upp till ett visst gradantal o hållas i de gradantalet hela tiden de appliceras o du har inte många sekunder på dej att applicera sen pressa dit rutan för hinner de svalna minsta lilla för mycke e du rökt o får börja om från steg ett sen måste du även ha en jigg för att pressa rutan jämt överallt för att inte få monteringsspänningar i glaset samt ska rutan preppas med en primer som binder limmet mot glaset på rätt sätt såå har du inte tillgång till allt detta o har kunskapen att motera rutan korrekt så ge dej inte på detta
Re: Hur ta av rutan från bagageluckan
Postat: lör 30 nov 2013, 08:19
av Henke3
finns limsatser för detta att köpa på Volvo.
PUR lim i vanliga patroner för spruta.
Inget som skall hettas upp.
använde det själv på tävlingsbilens framruta samt i tantens 245 när jag bytte rutan i bagageluckan.
lätt att hantera och inget bråttom att sätta dit rutan, gott om tid.