Sida 1 av 4

Kan en LMM vara halvtrasig?

Postat: tor 22 aug 2013, 20:46
av JT855
Blir inte klok på T5an... Är en -95 855 T5.

LMM sätter felkod 1-2-1 när den känner för det. Tänder ju då så klart motorelektronik lampan. Ibland kan jag köra flera dagar utan att den tänds, ibland tänds den 10 sekunder efter att man nollat den. Kan en LMM vara halvtrasig?

Vad kan annars få LMM att sätta felkod 1-2-1? Någon speciellt vacumslang? Något annat? Märkte idag när jag trampa utan att lampan lös att när turbon började ladda så hackade bilen till och lampan tänden med felkod 1-2-1 som vanligt. Sen gick bilen på 0,2 bars laddtryck. När lampan inte är tänd så laddar den 0,4-0,45 ungefär.

Nån som har någon idé vad man ska göra?

Re: Kan en LMM vara halvtrasig?

Postat: tor 22 aug 2013, 20:59
av Danne855
1-2-1 ="Luftmassmätarsignal
saknas eller är felaktig".

Låter ju som fel/glapp på LMM eller kablage.

Re: Kan en LMM vara halvtrasig?

Postat: tor 22 aug 2013, 21:16
av JT855
Det är ju det jag funderar på... Kan den vara halvtrasig, glappar något eller har det med tjuvluft att göra?

Re: Kan en LMM vara halvtrasig?

Postat: tor 22 aug 2013, 21:45
av Danne855
Om du har nån som du kan låna en LMM av så är det ju enkelt att utesluta den.

Re: Kan en LMM vara halvtrasig?

Postat: tor 22 aug 2013, 23:25
av taxi
Jag tror på "felaktig signal", alltså luft/vacuum-läckage. Kolla om du har den där lilla slangböjen på insugets högra sida, mot servopumpen. Eller nån annan som är trasig för den delen. Sen kanske LMM är trasig också, men bara av att läsa på forum så tycker jag det verkar vara ovanligt.

Re: Kan en LMM vara halvtrasig?

Postat: tor 22 aug 2013, 23:38
av Danne855
Har hört att öppna och sport luftfilter kan mörda LMM:en ganska fort, men det kanske du inte ens har så.

Re: Kan en LMM vara halvtrasig?

Postat: fre 23 aug 2013, 00:40
av Lucif3r
Filtren i sig mördar inga LMM. Det är det där filtergrejset man tvättar vissa i som LMMen inte mår superbra utav.

Re: Kan en LMM vara halvtrasig?

Postat: fre 23 aug 2013, 06:29
av *pettson*
Annat som mördar Lmm är när bilägarna inte ser något samband med att Lmm är relativt stumt fastsatt från fabrik.
Men lämnas lös att skaka som den önskar när dom monterar öppet filter. Vibrationer och slag dödar det mesta sakta men säkert.

Re: Kan en LMM vara halvtrasig?

Postat: fre 23 aug 2013, 07:31
av JT855
Hej och tack för alla svar.

I dagsläget sitter inte något öppet filter på bilen. Kan ju dock inte svara på om det suttit något där tidigare.

Har försökt gå igenom alla synliga vacumslangar, många är ju torra men hittade bara en slang med ett jack i. Den går nånstans framifrån och in i samma plastbälg som går från luftburken och ner mot turbon. Har dock dragit några varv silvertejp över jacket vilket borde få det tillfälligt tätt men det gjorde då ingen skillnad. Undrade därför om något vet om det finns vissa vacumläckage som är kända för att sätta 1-2-1? Eller något annat som kan påverka LMM att sätta felkod?

Har ingen annan LMM med rätt nr men får låna en åt veckan som jag ska prova med. Skulle det göra skillnad så är ju isåfall min nuvarande LMM "halvtrasig" vilket jag aldrig tidigare varit med om med en LMM...

Re: Kan en LMM vara halvtrasig?

Postat: fre 23 aug 2013, 08:59
av taxi
Just slangen på insugets gavel tror jag är en vanlig bov till denna kod. Mest pga vad Pettson skrivit tidigare om detta.
Har du sökt/googlat? Koden är ju inte så ovanlig i alla fall.