Sida 1 av 1

Svår startad ibland

Postat: mån 20 dec 2004, 22:49
av eldorado
Hej jag har en volvo v70-98 glt. Jag undrar om det är någon som vet varför bilen inte vill start efter en kort start. Ex bara flyttat den på gården. När den har fått stått ett tag startar den utan problem, tror själv den blir sur. Någon som vet? :?:

Postat: tis 21 dec 2004, 08:53
av andezon
Stämmer jättebra med det som du själv tror, detta är ett vanligt volvofenomen, och vad jag vet finns det ingen lösing idag..

Postat: tis 21 dec 2004, 12:29
av eldorado
andezon skrev:Stämmer jättebra med det som du själv tror, detta är ett vanligt volvofenomen, och vad jag vet finns det ingen lösing idag..
Tack för ditt svar/Eldorado :D

Postat: tis 21 dec 2004, 18:45
av Sparkz
Jo, känner igen det. På jobbet försöker vi undvika att lämna bilar ute på nätterna, vi har haft några inbrott. Bilar som blir stående lite längre brukar bli riktigt dumma av att bara köras ut och in i verkstan.
Men kolla fördelarlocket, fukt där gör ju inte saken bättre.

svår startad ibland

Postat: tis 21 dec 2004, 19:18
av eldorado
Ska kolla upp det. Tack för tipset / Eldorado. 8)