Sida 1 av 2

Volvo 850 Turbo, ABS Lampa, Motorelektronik lampa

Postat: sön 13 jan 2013, 19:59
av Hazarox
Hejsan, har lite strul med min 850.

Vi börjar med ABS lampan. Den tändes helt på måfå och slocknade inte. Sen var jag runt ABS enheten och rotade och bytte ut relät. Då fungerade det konstigt nog och allt var frid och fröjd, bytte tillbaka till mitt gamla relä och fungerade fortfarande. Nu till det konstiga är att ABS lampan kan tändas titt som tätt utan förvarning när man är ute och kör. Kan det bero på en dålig ABS krans? Har ju TRACS på bilen också så det kanske är den som spökar?

Motorelektronik lampan (Lambda lampan). Jag har gjort det ena och det andra för att försöka släcka denna lampa. Har provat byta lambdasond, gjort rent LMM, bytit tempgivare. Men den vägrar slockna. Kollar i diagnostikboxen och den säger att Motortempgivare, signal saknas eller bruten. Men denna är bytt och jag har nollat den koden flertalet gånger? Jag kan inte kolla elektroniksystemet då den saknas i min diagnostikbox? Vad kan vara felet? Bilen går ju som den ska och allt.

Värmen i speglarna samt i stolarna fungerar ej? Jag har för mig att det finns ett relä eller säkring för detta, men alla säkringar är hela och reläna dessutom. Hur ska jag felsöka?

Tack på förhand!

/Daniel.

Volvo 850 Turbo, ABS Lampa, Motorelektronik lampa

Postat: sön 13 jan 2013, 21:17
av Ravi
Abs kan ju vara givare,krans eller Abs styrenhet , eller dåliga kablar!

Motorlampan , kan ju vara kabelbrott

Re: Volvo 850 Turbo, ABS Lampa, Motorelektronik lampa

Postat: mån 14 jan 2013, 11:05
av Hazarox
Vad "ingår" i motorelektronik lampan då?

Volvo 850 Turbo, ABS Lampa, Motorelektronik lampa

Postat: mån 14 jan 2013, 12:16
av Ravi
Hazarox skrev:Vad "ingår" i motorelektronik lampan då?

Alla systemen!
Men felkod har du ju

Re: Volvo 850 Turbo, ABS Lampa, Motorelektronik lampa

Postat: mån 14 jan 2013, 12:20
av Hazarox
Har som sagt kollat felkoder i diagnostikboxen och den som kommer upp är Motortempgivare, ingen signal eller bruten. Förstår inte varför jag inte kan kolla tändsystemet (nr6 i boxen) denna är borttagen?

Volvo 850 Turbo, ABS Lampa, Motorelektronik lampa

Postat: mån 14 jan 2013, 12:25
av Ravi
Hazarox skrev:Har som sagt kollat felkoder i diagnostikboxen och den som kommer upp är Motortempgivare, ingen signal eller bruten. Förstår inte varför jag inte kan kolla tändsystemet (nr6 i boxen) denna är borttagen?
Konstigt ! Du får väl mäta och kontrollera kablarna till tempgivaren

Re: Volvo 850 Turbo, ABS Lampa, Motorelektronik lampa

Postat: mån 14 jan 2013, 15:25
av Hazarox
Men tempgivaren är bytt och symptomen jag fick innan var att fläkten gick hela tiden och att temp mätaren stod på mitten men det slutade efter jag bytte givaren.

Re: Volvo 850 Turbo, ABS Lampa, Motorelektronik lampa

Postat: mån 14 jan 2013, 16:49
av Sunschreem
Nu har två personer sagt att kolla kablarna, ska det vara så svårt?

Re: Volvo 850 Turbo, ABS Lampa, Motorelektronik lampa

Postat: ons 16 jan 2013, 12:12
av Hazarox
Jag har kollat kablarna, men det finns ingen anledning att verka otrevlig.

Volvo 850 Turbo, ABS Lampa, Motorelektronik lampa

Postat: tor 17 jan 2013, 13:39
av Ravi
Hazarox skrev:Jag har kollat kablarna, men det finns ingen anledning att verka otrevlig.

Hur har du kollat på dem!
Mätat , ohm , volt ! Har du ström matat kabeln från kontakt till restående slut