Sida 1 av 1

Skum motorelektroniklampa. V70 -99. Påverkan snö?

Postat: lör 22 dec 2012, 22:12
av hannandreas
Har en motorelektroniklampa som tändes för ca 1 vecka sedan. Var på verkstad för få ut felkod och det visade sig var ecm2120. Fel på främre lambdan. Har pratat lite med några verkstäder för att få pris på att reparera skadan. Häromdagen släcktes lampan efter mycket motorvägskörning. Normalt kör vi mycket stad. När vi passerade en dåligt skottad uppfart. Det var ca 15-20 cm mådd, tändes lampan igen. Har för mig att det var på ungefär samma ställe den tändes senast. Kan lambdan påverkas något av snö/mådd? Och hur kan jag få reda på att det verkligen är fel på främre lambdan? Var är den placerad? Under motorhuven eller måste man hissa upp bilen för att se den? Än så länge går bilen som normalt. Underverket är en V70 -99 på 140 hk. Dagen innan lampan tändes gick den igenom besiktning ua. Lambdavärde 1,01.

Re: Skum motorelektroniklampa. V70 -99. Påverkan snö?

Postat: sön 23 dec 2012, 08:55
av Lucif3r
Främre lambdan sitter på röret mellan katten och grenröret. Tveksamt om man kommer åt den via motorutrymmet. Inte en suck att jag skulle göra det på mina T5or iaf, men kanske sitter "bättre till" på sugmotorerna.

För övrigt - sök, frågan om lambda har varit uppe oräkneliga gånger, och det finns många tips att läsa om man kan offra några minuter.