Sida 1 av 1

ABS/Tracs lampa har slutat fungera!

Postat: sön 23 sep 2012, 22:16
av volvojonnie
Hej!

Har en V70 2.5SE automat från 97 och ABS samt Tracs lamporna lyser inte vid tändningsläge eller start!
Innan jag ens satte mig för att skriva här så har jag gott igenom säkringar och allt fungerar utan problem på instrumenthuset förutom just dehär lamporna!
Har även skruvat bort panelen för att testa mig fram om glödlamporna var trasiga, bytt ett ex antal styckna men fortfarande utan resultat.
Behöver tips och råd om det är tex instrumenten det är fel på eller om ABS styrenheten har något med saken att göra (men då tycker man lamporna borde lysa konstant.)
ABS verkar fungerar då den vid någon enstaka gång knorrar till.

Mvh Jonnie

Re: ABS/Tracs lampa har slutat fungera!

Postat: tor 04 okt 2012, 11:03
av volvojonnie
Så absolut ingen har någon teori eller förslag :(

Re: ABS/Tracs lampa har slutat fungera!

Postat: tor 25 okt 2012, 14:12
av volvojonnie
Frågar igen om någon har förslag?
Mvh Jonnie

Re: ABS/Tracs lampa har slutat fungera!

Postat: tor 25 okt 2012, 14:28
av Lucif3r
Få felkoderna utlästa. Det bör ge en indikation om vad som kan strula.

Re: ABS/Tracs lampa har slutat fungera!

Postat: ons 31 okt 2012, 11:02
av volvojonnie
Finns inga felkoder heller :(

Re: ABS/Tracs lampa har slutat fungera!

Postat: ons 31 okt 2012, 14:07
av Lucif3r
Då skulle jag nog försöka få tag i ett annat instrumenthus och prova med (låna eller köpa ett billigt, tänk bara på att köpa ett som är -98 eller äldre).
Låna är väl bäst då du 'vet' att det huset fungerar korrekt, och du kan ju då även prova ditt hus i den bilen du lånar ifrån.