Sida 1 av 1

Ang. besiktning och påställning

Postat: mån 03 sep 2012, 21:27
av olgaus1993
Tjena alla!

Jag ställde på min bil i fredags då besiktningen är imorgon, den har varit avställd sedan 2006 men de står fortfarande "avställd" på vvs hemsida och vill inte åka till besiktningen i en avställd bil, så jag undrar vad kan det vara för fel?

Sedan vad bör jag kolla inför min första besiktning, vill inte få helt onödiga 2:or..

Tack för alla svar!

Ps: En moderator får gärna flytta tråden, visste inte var jag skulle skriva den:P

Re: Ang. besiktning och påställning

Postat: mån 03 sep 2012, 23:21
av stew
http://www.transportstyrelsen.se/Vag/Fo ... av-fordon/
"...påställningen gäller från och med den dag då vi registrerar din anmälan. I normalfallet är det den dag som anmälan kommer till oss eller det datum framåt i tiden som du anger i din anmälan. Om anmälan görs via vår app, gäller påställning alltid från och med den dag då anmälan görs."

Försäkrad bil?
"För att du ska kunna ställa på ditt fordon, måste det finnas en trafikförsäkring i vägtrafikregistret (gäller inte släp). Om fordonet tidigare varit påställt, har vi i normalfallet redan en uppgift om en vilande försäkring. I så fall aktiverar vi den och meddelar ditt försäkringsbolag när du ställer på fordonet. Om trafikförsäkring saknas, måste du kontakta ditt försäkringsbolag och teckna en försäkring innan du anmäler påställning."

Re: Ang. besiktning och påställning

Postat: tis 04 sep 2012, 06:24
av Lucif3r
Som ovan skrev, du måste först ha en trafikförsäkring på bilen, sen skicka in påställningspapper, sen vänta tills dom registrerat det.

Jag har för mig att det tog 2-3 dagar från det att jag skickade in papprena på V70in tills dess att den var påställd.

Dock har jag för mig att du har rätt att köra till verkstad samt besiktning även om bilen är avställd. Dock måste du fortfarande ha trafikförsäkring.

Re: Ang. besiktning och påställning

Postat: tis 04 sep 2012, 07:26
av joakim__
Gör du påställningen på nätet blir den ju påställd omedelbart

Re: Ang. besiktning och påställning

Postat: tis 04 sep 2012, 07:59
av Lucif3r
joakim__ skrev:Gör du påställningen på nätet blir den ju påställd omedelbart
Nej, dom måste manuellt kontrollera och bekräfta påställningen.