Sida 1 av 1

centallåset funkar inte på som det ska

Postat: mån 16 apr 2012, 15:55
av maletti
hej, jag har en volvo 850 år 94, mitt centrallås funkar inte som det ska.
om jag låser bilen på förardörren så låses allt utom passagerar dörren fram, men låser jag på passagerar dörren låser alla dörrar.??
vad kan det vara? störigt är det iallfall..

jo en sak till, min vindrutetorkare lyfter från rutan sista biten så hela rutan blir inte torkad, har nyss haft den inne och dem spackla upp skruven som den sitter på för den var väldigt sliten. kan det ha med saken o göra eller har det blivit nått annat, och är det nån som vet var och hur mycket det skulle kosta att köpa en ny sån där som gör att torkarna åker fram och tillbaka, kommer inte på nått bra namn just nu.. :) inte torkarmotorn utan själva det som sitter under plasten som torkarna är fast skruvade i.. :) ursäkta min korkade förklaring..

och torkarna går väldigt långsamt, är det motorn eller ett relä? kan man mäta relät för att se om det är bra eller inte?

tack på förhand

Re: centallåset funkar inte på som det ska

Postat: mån 16 apr 2012, 16:11
av Alfredo
Torkararmarna är gorda av aluminium som böjer sig med tiden, Jag satte Mina i ett skruvstäd och riktade upp dessa.
Kanske finns bilder på forumet som beskriver vad Jag menar, sök.

Re: centallåset funkar inte på som det ska

Postat: mån 16 apr 2012, 18:04
av Sunschreem
Att dom går sakta kan ju indiker på att det kärvar eller så är det helt enkelt slitet. Plocka av plasten så lär du ju se o kanske höra med? Var bara försiktig så du inte skadar rutan. Dock inga problem bara man tänker lite inna man börjar rycka och slita :P

Re: centallåset funkar inte på som det ska

Postat: mån 16 apr 2012, 18:12
av maletti
under plasten ser allt bra ut, man hör att den låter men den låter "trött"...
ja den va lite sne så jag tog loss den o banka till den då blev den bra men så gängar den inte på igen, så deras lösning på verkstaden funka inte så bra.. nån som vet vad den där länkarmen eller vad man ska kalla det kostar som sitter under plasten. o frågan är om man ska byta motor om man ändå håller på, vad kostar en sån??

Re: centallåset funkar inte på som det ska

Postat: mån 16 apr 2012, 18:48
av Taxen47
Vet inte var du bor,men här kan du kika vad som finns.
Kan ju räcka med att du smörjer upp delarna,men problemet består med fastsättningen av din arm.
http://www.bildelsbasen.se/?link=list&g ... =124102105

Re: centallåset funkar inte på som det ska

Postat: mån 16 apr 2012, 19:45
av maletti
hittade en torkarmekanism där för 350kr så det få nog bli en så är ett problem löst..:)