Sida 1 av 1

Växellåda problem ? Gul pil blinkar på instrumentpanelen

Postat: lör 27 nov 2004, 13:16
av Thomas
Hej !
Idag efter jag använt lågväxeln på min 855 t-5 -1994 så har en orange pil börjat blinka på instrumenten.Även lamporna för eco/sport läget blinkar nere vid växelspaken.Allt funkar som det skall och oljan ser fortfarande ut som ny, men man blir lite orolig.
Har nån någon ide vad det kan vara för något som felar ? :cry:
Tack på förhand / Thomas

Postat: lör 27 nov 2004, 15:33
av Per
Har samma problem med min 960 -91:a,min låda har spärrat sej i vinterläge...och enligt Volvo var det troligtvis växelägesgivaren(tror den hette så)som det var fel på...4500:- att fixa.
Mina lampor i panel och vid växelväljaren blinkar likadant.Ska försöka lämna in bilen till veckan.

Per

Postat: lör 27 nov 2004, 18:38
av Sparkz
Kolla felkoder i hål 1 i diagnosuttaget.

Tack för hjälpen..

Postat: mån 29 nov 2004, 13:46
av Thomas
Det löste sig ändå . Måste har varit nån kontakt som kärvade lite bara.Problemet försvann av sig själv efter en timma.Troligen så har ingen någonsin använt "låg" läget tidigare (Och jag undrar fortfarande varför jag gjorde det själv)Nu när jag motionerat kontakten lite så fungerar det utan problem.