Sida 1 av 1

Volvo 850-97 GLT, startar inte ibland.

Postat: lör 17 dec 2011, 18:50
av Allsan
Har haft problem under ett tag med att min volvo 850 inte startar ibland. När man vrider på nyckeln startar den nästan, men precis när den ska gå igång slår den ifrån. Fortsätter man att ha nyckeln vriden efter att den nästan startat så går startmotorn bara. Får vrida av nyckeln igen och försöka flera gånger innan den hoppar igång. Har bytt Bränslepumpen + relät till pumpen och bytt kablarna mellan batteriet-chassit utan någon förbättring. Sitter det någon startspärr på bilen eller? Ska tilläggas att det är en manuell....om det har någon betydelse.

Re: Volvo 850-97 GLT, startar inte ibland.

Postat: lör 17 dec 2011, 21:24
av Alfredo
Hur gammalt är batteriet, om den startar ibland finns det antagligen ingen start spärr

Re: Volvo 850-97 GLT, startar inte ibland.

Postat: sön 18 dec 2011, 03:29
av gnestakalle
Ett dåligt batteri kan göra bilen svårstartad, försök med starthjälp med hjälp av en granne eller kompis och se om den startar då. Kolla även upp om bilen har immobilizer som då skulle kunna krångla.

Mvh GK

Re: Volvo 850-97 GLT, startar inte ibland.

Postat: sön 18 dec 2011, 22:57
av Allsan
Batteriet är helt nytt. Det finns inte brist på spänning i batteriet och den laddar som den ska. Har immobilizer i bilen. Fungerar den som startspärr eller? Vad kan det vara annars? Någon som har någon ide?

Re: Volvo 850-97 GLT, startar inte ibland.

Postat: mån 19 dec 2011, 09:44
av gnestakalle
Troligen är det immobilizern som krånglar.

Mvh GK