Sida 1 av 1

Rikta motorram?

Postat: fre 30 sep 2011, 23:47
av taxi
Hej igen! Efter att jag hade ner växellådan så sitter motorramen synligt snett, om jag tittar på de fyra bultarna i hörnen underfrån.
Lossade därför bultarna och försökte flytta på den, den rubbades inte så klart, och fantasin och modet försvann..
Vågar jag lyfta motor/växellåda med domkraft om jag har perfekta träbitar för ändamålet? Alltså för att avlasta ramen lite? Hur skulle ni göra? Tips mottages tacksamt!

Re: Rikta motorram?

Postat: lör 01 okt 2011, 10:32
av *pettson*
Du riktar enkelt in den genom att ta ur en skruv helt och använda ett bräckjärn som du sticker in en liten bit upp i hålet för skruven. Inte riktigt ända upp till gängan men strax innan. Dom är gängade långt upp i rören nämligen. Sen är det bara att ta i så flyttar det sej.

Re: Rikta motorram?

Postat: lör 01 okt 2011, 10:42
av taxi
Tack! Nästan för enkelt, men jag hade aldrg kommit på det själv!

Re: Rikta motorram?

Postat: lör 01 okt 2011, 10:46
av *pettson*
Det är gjort så att jiggarna som subframena satt i vid fabriken har nåt att spåra in sej i så det riktas rätt vid monteringen.