Sida 1 av 1

koppling sluta funka 850 -95

Postat: lör 13 aug 2011, 22:57
av DrEvilBoy
Polaren släppade hem ett vrak och dumpade den på min tomt... en 850 -95 :evil: . Kopplingen slutade att fungera under färd. Jag får inte i några växlar när motorn är igång men när den är av så fungerar det att få i växlarna.
Han trodde att kopplingen hade rasat men jag tänkte kolla huvudcylindern först för tydligen så hade han nyligen fyllt på bromsvätska för att varningslampan började lysa. så antagligen har han läckage någonstans. har sökt lite och hittat en del info på V70 men är det samma konstruktion på 850 när det gäller koppling?

sedan att vevhuset verkar igentäppt och styrväxeln läcker som ett såll är ett senare problem :lol:

Re: koppling sluta funka 850 -95

Postat: lör 13 aug 2011, 23:23
av Nexus
samma konstruktion på kopplingen bortsett från att nyare har slavcylindern internt.
Och undrar du vad en slavcylinder är kommer svaret här :wink: http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 22&t=51569

Re: koppling sluta funka 850 -95

Postat: sön 14 aug 2011, 21:01
av DrEvilBoy
Tack... just det, slavcylinder hette det visst.
Testade att lufta den idag... slutade med att kopplingspedalen åkte i bott efter några pump och fungerar inte alls längre :lol: .... nu är det inget tryck alls.. hehehe... tycker det är lite märkligt då jag använde en luftningsburk ala biltema :roll: .... innan koppling gav upp helt så tryckte den ut olja i slangen/burken.
Är detta ett tecken på att slavcylindern har gett upp?

Och Nexus..... Grammse var ett lite coolare namn (W) :wink:

Re: koppling sluta funka 850 -95

Postat: mån 15 aug 2011, 13:14
av T-rex
Du måste se till att toppfylla behållaren och se till att den är så under hela proseduren, kopplingen har bara ett tunt litet fack i bakkant på behållaren så det tar slut väldigt väldigt fort och då kan man få symptomen som du har.