Sida 1 av 1

Packningsbyte i huvudbromscylinder?

Postat: tis 09 aug 2011, 20:38
av jojjeblom
Hej.

Misstänker att packningarna i huvudbromscylindern blivit skadade efter omfattande luftning av bromsarna (pedalen tryckts i botten av misstag).

Vi får inte upp något bromstryck i pedalen utan den sjunker till botten med ett litet pysande ifrån huvudcylinder/servo.

Skruvat hade packningssats såg jag, men själva cylindern bör väl honas också.

Har ni något tips ang detta så vore det trevligt :)

Bilen det gäller är en 854 t5-94 med ATE bromsar.

Re: Packningsbyte i huvudbromscylinder?

Postat: tis 09 aug 2011, 22:56
av *pettson*
Det är en säkerhetsdetalj som kan kosta livet om man inte vet exakt vad man pysslar med och har rätt verktyg och kunskap. Renovera den INTE! Byt den isåfall mot en annan ny eller begagnad.

Re: Packningsbyte i huvudbromscylinder?

Postat: ons 10 aug 2011, 08:55
av jojjeblom
Okay, men en begagnad är ju väldigt chansartat och en ny går på runt 3000:-.

Finns det att köpa renoverade huvudcylindrar någonstans?

Re: Packningsbyte i huvudbromscylinder?

Postat: ons 10 aug 2011, 15:31
av jojjeblom
Det verkar nu efter ytterligare luftning med tryckluft i behållaren med ventilförsett lock ist för att pumpa med pedalen som att det blivit bra.

Har även hittat ny huvudcylinder för 1700:- om det ändå skulle skita sig.

Re: Packningsbyte i huvudbromscylinder?

Postat: ons 10 aug 2011, 16:16
av Henke3
Var tar de 1700:-?

Re: Packningsbyte i huvudbromscylinder?

Postat: ons 10 aug 2011, 16:29
av jojjeblom
Henke3 skrev:Var tar de 1700:-?
http://bds.se/

Runt 2800:- enligt hemsidan men var och pratade med dom på här på orten och han kunde fixa fram för 1700:-, frågade dock inte hur det kunde skilja över 1000:- mellan hemsidan och butiken (bara tacka och ta emot om det nu skulle behövas) :wink: