Sida 1 av 1
abs lampan slocknar men tänds igen+fälgstorlek 850 93a
Postat: fre 17 jun 2011, 23:40
av amcmannen
När jag startar min 850 93a så så släcks abs lampan som den ska men efter en stund tänds den igen!! den slocknar även vid körning men tänds igen efter en stund!vad kan detta vara??? service lampan tänds o släcks oxå vid körning??? sen har jag en fråga om fälgar fick med 17 tums fälgar med 245 breda däck får dom plats??
Re: abs lampan slocknar men tänds igen+fälgstorlek
Postat: lör 18 jun 2011, 00:46
av gnestakalle
Fälgarna kan jag inte svara på. Har du tagit ut felkoder? Har du mätt givarna och har du rengjort och kontrollerat ABS-kransarna?
Mvh GK
Re: abs lampan slocknar men tänds igen+fälgstorlek
Postat: lör 18 jun 2011, 01:18
av *pettson*
kolla om du har glapp i tändningslåset.
Re: abs lampan slocknar men tänds igen+fälgstorlek
Postat: lör 18 jun 2011, 15:44
av amcmannen
det går ej att se felkoder eller släcka service lampan då den röda lampan endast har ett fast sken i diagnostikuttaget!!! jag gjorde rent vid sensorer och kollade så dom har kontakt när jag satte på 17tums fälgarna idag och nu slocknar lampan men när jag kör över 30km tänds den igen!!!var sitter ABS kransarna???
Re: abs lampan slocknar men tänds igen+fälgstorlek
Postat: lör 18 jun 2011, 15:51
av taxi
Kransarna fram (tandringar) sitter på drivknutarna, givarna läser av tänderna på dessa.
Bak får du ta bort bromsskivorna så ser du samma sak.
Tror att bilen gör en ABS-diagnos just vid ca 30 km/h. Synd att du inte kan läsa ur koderna, dom brukar vara bra till just sånt här.
Re: abs lampan slocknar men tänds igen+fälgstorlek
Postat: sön 19 jun 2011, 10:33
av amcmannen
har haft en volvo expert i garaget imorse som gick igenom ABS systemet för mig och detta är hans dom!!! det finns inget fel på ABS systemet+lampan går ej att släcka då diagnosuttaget inte fungerar ! vad gör man då?skall besikta om 2 veckor!
Re: abs lampan slocknar men tänds igen+fälgstorlek
Postat: sön 19 jun 2011, 19:24
av *pettson*
amcmannen skrev:har haft en volvo expert i garaget imorse som gick igenom ABS systemet för mig och detta är hans dom!!! det finns inget fel på ABS systemet+lampan går ej att släcka då diagnosuttaget inte fungerar ! vad gör man då?skall besikta om 2 veckor!
För att vara volvoexpert verkar han väldigt tafatt? Lossa batteripolen en halvtimma. OM koden/koderna inte är sanna så är dom raderade då. Men är det trots allt fel så återkommer koden/koderna och lampan tänds. Vanligaste skälet till att lampan tänds och släcks lite sådär är att det är glapp i tändningslåset.
Re: abs lampan slocknar men tänds igen+fälgstorlek 850 93a
Postat: tis 21 jun 2011, 13:48
av amcmannen
Nu var det löst.En av kablarna till höger givare bak var nästan av så det förklarar att lampan lös hur den ville.skarvade den o nu tänds inte abs lampan