Sida 1 av 1

laddtryck vid turbo byte 855 t5 2,0

Postat: sön 10 apr 2011, 21:09
av bjornolsson
hej jag har en 855 t5 2,0 italien. min turbo gick sönder och vid byte så passade jag på att sätta dit ett 16t aggregat vid byte så var det fel fläns på nya avgashuset så jag skifta med gamla ifrån 13t som sitter original.
bilen går bra efter byte men laddar bara 0,7 bilen är chipad och laddade med 13t snurran 1,0. någon som vet vad som kan va fel????? mvh björn :lol:

Re: laddtryck vid turbo byte 855 t5 2,0

Postat: mån 11 apr 2011, 08:33
av *pettson*
Du tog den större turbon och monterade en betydligt mindre avgasdel på och hoppas att den nu ska vara nöjd?
Du bytte dessutom Wg utan att ställa grundtrycket i turbon efter din modifiering som bonus.
Och undrar nu vad som kan ha hänt?

Först av allt, vill du nyttja det som 16T kan ge dej så får du modifiera ditt avgas, inte turbons avgasdel, alltså på med avgashuset som satt eller ett i samma storlek i annat utförande.
Nästa sak är att grundinställa turbons WG stag så att den reglerar korrekt.
SEN kan bilen ha en chans att faktiskt gå riktigt rart. Glöm dock inte att den kommer att ladda betydligt senare i varvtal då du valt en större turbo.

Re: laddtryck vid turbo byte 855 t5 2,0

Postat: mån 11 apr 2011, 20:49
av bjornolsson
okej. tack för svaren :D !
du vet inte var man skulle kunna hitta en avgasdel som passar men är av rätt storlek?
hur grund ställer man wg ? vill du förklara ? mvh

Re: laddtryck vid turbo byte 855 t5 2,0

Postat: mån 11 apr 2011, 22:31
av *pettson*
Problemet är att du vill gå upp i storlek och då finns det tyvärr ingen färdig avgasdel till dej på DP sidan. Däremot går det att med lite tur hitta främre röret till samma volvo som turbon kommer ifrån så är problemet löst. Alternativet är naturligtvis att köpa sej ett fläns och sen tillverka främre röret.

Grundinställning på turbon görs enklast genom att trycksätta klockan med angivet tryck för din bilmodell och sen korta eller förlänga wg staget så det passar perfekt. Sen är grundjusteringen klar.
Det är så volvo gör och så som jag gör. :-)-)
Alternativet är att göra så bilen går på grundladd och köra och åter köra och justera med varm turbo tills grundladdet är 0,4 bar. Sen koppla in den som det är tänkt och köra för att se så den laddar korrekt.