Sida 1 av 1

Att byta ut Nivomat-dämpare till vanliga stötdämpare på 855

Postat: mån 31 jan 2011, 23:22
av attackminken
Jag har en Volvo 855 SE från 1995. En tyskimportare som det satt Nivomat-dämpare bak på. Dessa var helt slut, och jag åkte till Volvo för att höra pris på nya. 3100 kronor /st. Nja...Det var lite i överkant med tanke på att jag sällan kör med last/husvagn/släp. Så vad gör man då?

Jag köpte istället ett par ordninära bakstötdämpare från Volvo (Art.nr: 9173851) Jag tror jag gav 1508 kronor för två stycken.
Men man måste byta till fjädrar som är till bilar utan Nivomat också.
Dessa inhandlades från skruvat.se (Art.nr: 18715) De kostar 540 kr/st.

Sen är det bara att lägga sig under bilen och byta. (Tips för hur man gör det finns på andra ställen på detta forum)
Men värt att veta är att det är bra om man skaffar låsmuttrar i storlek M10.
För på Nivomatdämparna är det M12, och det är mindre mutter i överkant på dämparna utan nivåreglering.

Samt att dämparna är något smalare i nederkant än Nivomatdämparna, och det kan sitta kupolmuttrar där. Dessa bottnar innan de nypt åt mot dämparen nedre infästning. Så ta med lite brickor, för att förhindra att kupolmuttern bottnar innan den nypt mot dämparen.

Komforten vid vanlig körning är det då ingen skillnad på vad jag har märkt. Och jag handlade stötddämpare+fjäder för: 2588 SEK.
Istället för enbart Nivomatdämparna som hade kostat mig 6200 SEK.
Lätt värt det enligt mig.

Lycka till!
/Attackminken