Sida 1 av 1

Hastighetsmätarsignal till stereon (850)?

Postat: lör 27 nov 2010, 23:54
av AWWD
Har precis monterat en Blaupunkt E1 Travelpilot stereo in min 850 SE -94. Det är en sex år gammal (men helt oanvänd) stereo med inbyggd GPS. Primitivt gränssnitt med dagens mått, men vore ändå kul att få GPS-delen att funka. Grejen är att den förutom extern GPS-antenn även kräver "hastighetsmätarpuls" (även kallad GALA). Finns detta i originalstereokontakten?

Vet att många bilar har funktion för att kompensera (öka) volymen när hastigheten ökar vilket baseras på nämnda "puls", men den funktionen kanske aldrig fanns i 850?

/awwd

Re: Hastighetsmätarsignal till stereon (850)?

Postat: sön 28 nov 2010, 00:36
av rd350
Jodå, den fanns är dock osäker om den fanns på alla årsmodellerna eller den kom95-96 nånting.

Re: Hastighetsmätarsignal till stereon (850)?

Postat: sön 28 nov 2010, 22:17
av lunnegren
Det finns ju en hastighetssignal(jobbar med pulser) som ligger till vänster om styrningen ovanför sparkskyddet inne i kupén? Gul/Svart har jag för mig. kanske går att testa med den