Sida 1 av 1

lätta svänghjul glt?

Postat: tor 18 nov 2010, 01:52
av Sevenfold
hur många gram-/(mm) kan man svarva av på ett orginal svänghjul 850 GLT - 94 utan att det blir förmycket.?

Re: lätta svänghjul glt?

Postat: tor 18 nov 2010, 08:20
av *pettson*
Sevenfold skrev:hur många gram-/(mm) kan man svarva av på ett orginal svänghjul 850 GLT - 94 utan att det blir förmycket.?
Det är ju en omöjlighet att svar på. Det är ingen som vet vad du söker, ingen som vet vilka varvtal du kommer att åka på. För mycket är i mina ögon när det inte går att använda. Det finns 100 varianter mellan skelettsvänghjul till ett halvkilo borttaget. Absolut bästa rapphet= skelettsvänghjul. Absolut bästa körbarhet= ingen lättning alls.
Problem som inträffar är att ju lättare svänghjul ju högre tomgång lär du få ha för att hålla motorn stabil obelastad. Ett skeletthjul kräver runt 2500rpm som tomgångsvarv.

Re: lätta svänghjul glt?

Postat: tor 18 nov 2010, 08:56
av Sevenfold
ok,, så ca 2500 rpm för ett (flywheel) även ett som är efter balanserat?

kanske bästa alternativet är att ta ett (flywheel) från t5 då det är enkelmasse.?
rätta mig om jag e ute och jönnsar

Re: lätta svänghjul glt?

Postat: tor 18 nov 2010, 09:20
av Sevenfold
ser att "pettson" bor i motala =)

Re: lätta svänghjul glt?

Postat: tor 18 nov 2010, 14:48
av Marlboroman
Sevenfold skrev:ok,, så ca 2500 rpm för ett (flywheel) även ett som är efter balanserat?

kanske bästa alternativet är att ta ett (flywheel) från t5 då det är enkelmasse.?
Balnceringe har inteå stor sak i det hela. Det är vikten och framförallt vart på hjulet vikten sitter som bestämmer. 2 olika hjul med samma vikt kan vara bra till 2 helt skilda saker. Så man får inte stirra sig blind på vikten enbart.

Enkelmasse är att föredra dels för vikten och dels för att dem håller bättre närman börjar varva.

Re: lätta svänghjul glt?

Postat: tor 18 nov 2010, 17:08
av *pettson*
Sevenfold skrev:ser att "pettson" bor i motala =)
Har har 7km till Motala... han har 7km till vadstena.. Han tillhör vadstena kommun och om jag hade haft hemtele så vore riktnumret till motala, postadressen går till motala.. Jag känner mej lite kluven..