Sida 1 av 2
Galna avgasvärden
Postat: ons 01 mar 2006, 16:05
av Mic
Har en 855 GLT 2,5 AUT 97 som fick fel på alla avgasvärden vid besiktningen. Jag hade in den på 22,5k mil service hos Bilia och bad dem att titta lite på det. Mekanikern sa att lamda sensorarna verkade hela, men det är troligen katalysatorn som har gett upp samt luftpump ur funktion. Här är avgasvärden från protokollet:
CO: 1,4 (0,5)
CO 2500: 2,7 (0.3)
HC: 333 (100)¨
Lambda (0,90) (0,96-1,04)
Kan det vara något annat än katalysatorn?
Om det nu är katalysatorn, kan jag köpa en från skroten som tillhör tex en 854 GLT 2,5 från 96? Eller en från en 2,0 från 93? Vilka katalysatorer kan jag skaffa till min bil?
När jag väl har en katalysator som passar, är det bara att skruva dit eller krävs någon justering någonstans för att passa den 'nya' katalysatorn?
Måste man byta något annat när man byter katalysator?
Den här luftpumpen som är paj, mekanikern sa att den är till för tomgånskörning när bilen är kall. Samma fråga här... Är det bara att skaffa en från skroten och skruva i? Går det med en luftpump från vilken 850 som helst eller måste det vara just för en GLT 97?
Tackar på förhand.
Postat: ons 01 mar 2006, 16:50
av Perra N
Katen är bäst om du tar från en likadan bil. Risken är annars att den kan strypa flödet. Men luftpumpen tror jag inte ska skilja mellan modellerna, men det är väl inte alla 850 som har luftpump, om jag inte är fel på det.
Postat: ons 01 mar 2006, 21:28
av Sparkz
Jag tycker inte det känns som katalysatorn...
CO tomgång mätt före kat ska vara 0,6 +/-0,4 Det är alltså för högt även om katten är skrot.
HC på en frisk och rätt inställd motor utan kat brukar ligga under 100 ppm.
Lambdavärdet påverkas inte av katalysatorn, ska vara inom gränsen om motorn är riktig.
Din motor går lite fett.
ELLER så var den inte helt varm på besiktningen och Bilia fick bättre värden när dom mätte.
Postat: tor 02 mar 2006, 09:51
av Mic
Ok, det första jag ska göra är att ombesikta den efter en lång körning. Det kostar mindre om det skulle vara det.
Vad menar du med att motorn gåt lite fett? Är det något som är enkelt att fixa själv?
Postat: tor 02 mar 2006, 15:09
av blomman
Ett tips: hur visar värmemätaren i kupen?
Går inte den upp till halva så byt tempgivaren eller termostaten,varför inte båda.
Hade samma problem med minT5.Tempgivaren har två kablar och den talar även till motorn och mätaren i kupen.
Prova det först innan du öppnar den större plånkan,mina tips kostar ca:500 spänn.
Lycka till önskar Blomman
Postat: fre 03 mar 2006, 19:54
av Krutov
Om du inte är gjord av pengar vänta med att byta kat
Om grundfelet är fet blandning (Lambda < 1) blir det förhöjda värden på HC och CO.
Fråga Bilia vad de fick för avgasvärden när de mätte. Är inte blandningsförhållandet rätt (Lambda nära 1,0) skulle inte jag byta katalysator. Be även att få reda på vad de fick för CO2 och O2.
CO2 skall vara så högt som möjligt (ca 13-14). CO2 blir restprodukt vid optimalt förbränning
Fet blandning kan bero på tex igensatt vevhusventilation (vanligt fel på Volvo). Vet inte om det blir så höga värden av det men kan vara värt att kolla ändå om det inte är gjort
Luftpumpen borde vara något problem på en varm bil. Är den paj brukar LAMBDA-lampan lysa. Lyser lampan kolla felkoder
Postat: tor 09 mar 2006, 09:31
av Mic
Jag bytte termostat, körde bilen ordentligt varm och ombesiktade den men det hjälpte inte avgasvärden. Däremot hjälpte det mig väldigt mycket. Vad fort jag får ut varm luft... Med tanke på hur fort det går så verkar det som om jag aldrig haft en bil med fungerande termostat, så tack för det tipset.
Enligt Bilia mekanikern så fungerar inte min lambda lampa, men jag avvaktar med luftpumpen eftersom värderna blir ändå tokiga vid 2500rpm.
När jag besiktade den så fick jag anmärkning om att avgaserna luktade väldigt fel. Dessutom så drar min bil mycket soppa även vid motorvägskörning, så jag ska se över det.
Vad är det som brukar krångla med vevhusventilationen? Brukar det vara flamfällan och/eller slangar? Kan det vara oljeseparatorn? Jag har även läst mig till att det skulle kunna vara problem med bränsleförångningssystemets kolkanister och/eller en vakumstyrd ventil.
Är det troligt? Vad borde jag pröva först?
Postat: tor 09 mar 2006, 12:29
av Perra N
Vad har du för värde från besiktningen? Om vi ska kunna hjälpa dig, bör vi få reda på dem.
Vevhusventilationen brukar först sättas igen i filtret, men när du ändå håller på, kolla de andra slangarna med.
Postat: tor 09 mar 2006, 14:26
av blomman
Hur visar värmemätaren?
Går den upp till halva med normal körning?
Om inte byt tempgivaren oxå
Postat: tor 09 mar 2006, 17:56
av Mic
Avgasvärderna står med när jag skapade tråden. Här är de igen:
CO: 1,4 (0,5)
CO 2500: 2,7 (0.3)
HC: 333 (100)¨
Lambda (0,90) (0,96-1,04)
Värmemätaren går nu upp till där den ska efter att jag bytte termostat men under ombesiktningen efter det så fick jag ungefär samma avgasvärden som ovan.