Sida 1 av 3
S70 T5 - 98 vibrationer i bromsar bak.
Postat: tor 23 sep 2010, 16:47
av Cultmannen
Har en Volvo S70 T5 - 98. Har ett stort problem med bakvagnen/bakbromsarna vid inbromsning i låg fart. Hela bilen tokskakar och det är nästan så bakrutan skakar loss. Det uppstår även ett högt oljud när vibrationerna är som värst. Vid kalla bromsar är det inga vibrationer. Det behövs bara 2-3 inbromsningar så kommer vibrationerna och oljudet. Jag har bytt skivor, ok och belägg. Har testat racingbelägg men ingen skillnad. Ny bromsolja.
Bilen har varit inne hos Volvo för kontroll och jag har frågat en massa "experter" men ingen kan hjälpa mig. Vid höga hastigheter är det inga problem, bara vid låg hastighet ca. 20-40 när bromsarna är heta/varma. Jag har frågat vänner som är mekaniker men dom har gett upp...ingen kan ge mig svar. Jag har god lust att köra ner bilen i älven. Mycket tacksam för information om detta ärende.
Någon som har samma problem och vet vad detta kan vara?
Re: S70 T5 - 98 vibrationer i bromsar bak.
Postat: tor 23 sep 2010, 19:26
av kim1980
Om bromseriet fungerar som det ska. Bussningar med mera i bakvagnen? Är det i ordning?
Re: S70 T5 - 98 vibrationer i bromsar bak.
Postat: tor 23 sep 2010, 19:53
av Taxen47
Inget strul med ABS?
Re: S70 T5 - 98 vibrationer i bromsar bak.
Postat: tor 23 sep 2010, 19:53
av Cultmannen
kim1980 skrev:Om bromseriet fungerar som det ska. Bussningar med mera i bakvagnen? Är det i ordning?
Volvobil har kollat alla bussningar. Bilbesiktningen kollade häromdagen....allt ok.
Re: S70 T5 - 98 vibrationer i bromsar bak.
Postat: tor 23 sep 2010, 19:56
av Cultmannen
Track och abs lampan lyser ibland. Detta har kommit nyligen. Enligt mekaniker är en givare eller styrenheten på väg att rasa. Vibrationerna har jag haft cirka ett år. Har nog inte med abs-en att göra.
Re: S70 T5 - 98 vibrationer i bromsar bak.
Postat: fre 24 sep 2010, 17:22
av kebabpizza
Vad är det för oljud? Vid krånglande ABS kan pumpen ev. börja att gå i tid och otid och den låter ju rätt illa i sig....
Re: S70 T5 - 98 vibrationer i bromsar bak.
Postat: fre 24 sep 2010, 19:33
av Cultmannen
Oljudet är svårt att beskriva. Om man drar ett suddigummi på ett fönster och det liksom tuggar/skakar när man drar ner. Det glider inte utan tuggar. ABS är inget jämfört med detta oljud, man kan knappt sitta i bilen. När oljudet uppstår är det konstant så länge du bromsar i låg fart.
Re: S70 T5 - 98 vibrationer i bromsar bak.
Postat: ons 27 apr 2011, 11:35
av Cultmannen
Cultmannen skrev:Oljudet är svårt att beskriva. Om man drar ett suddigummi på ett fönster och det liksom tuggar/skakar när man drar ner. Det glider inte utan tuggar. ABS är inget jämfört med detta oljud, man kan knappt sitta i bilen. När oljudet uppstår är det konstat så länge du bromsar i låg fart.
Uppdatering:
2 Volvomekaniker åkte med mig i bilen för att lyssna på oljudet och vibrationerna vid inbromsning med varma bromsar. Dom skrattade och hade aldrig hört detta förut. Mycket förvånade över oväsendet. Vi kom fram till att byta bromsskivor fram.
"-Allting bak är ju bytt".
Demontera Bremboskivorna och greenstuffklossarna för att montera nya originalgrejer. En kostnad på 3000:-. Detta är gjort precis men oljudet och skakningarna är kvar!!! Dock inte fullt så kraftfullt. Jättekul! Fortsättning följer då mekanikern inte ger upp utan vill lösa problemet.
Re: S70 T5 - 98 vibrationer i bromsar bak.
Postat: ons 27 apr 2011, 14:06
av gnestakalle
När du satte dit nya skivor bak, gjorde du ren dem från den skyddande hinna dom har vid leverans innan du monterade Ok och belägg? Har du kollat att bakhjulslagren är OK? Kanske långsökta grejor men det börjar ju bli dåligt med ideer.
Mvh GK
Re: S70 T5 - 98 vibrationer i bromsar bak.
Postat: ons 27 apr 2011, 19:18
av Cultmannen
gnestakalle skrev:När du satte dit nya skivor bak, gjorde du ren dem från den skyddande hinna dom har vid leverans innan du monterade Ok och belägg? Har du kollat att bakhjulslagren är OK? Kanske långsökta grejor men det börjar ju bli dåligt med ideer.
Mvh GK
Tack för dina ideer. Dom är rengjorda innan montering. Jag har själv funderat på hjullagren bak. En kostnad på 1300;- per sida. Men skam den som ger sig. Något är ju fel! Mekanikern ville sova på saken och återkomma. Han är oxå frustrerad. Såna gubbar gillar jag.
Jag återkommer....