Sida 1 av 1

Trasig kupebelysning 850. Hjälp med felsökning!

Postat: tis 31 aug 2010, 11:24
av taxan
Tja, har nyss köpt en 850gl -94. har problem med att ingen kupebelysning fungerar, inte heller i bagaget eller i dörrarna. Har mätt och kommit fram till att det inte går fram någon ström till någon av lamporna. har kollat säkringarna under huven och alla är hela, finns det på fler ställen?? instrumentbelysningen fungerar iaf. går kupebelysningen äver nått relä? Är det nått sånt som kan ha gått sönder?? Och vart sitter det i så fall??

Även bältesvarningen är ur funktion, men den går att få igång på ena sidan (förarsidan) genom att trycka/vicka på knappen som man tänder takbelysningen med!? (den med val för dörröppningsfunktionen) reläet till bältesvarningen verkar fungera iaf då jag hör det ticka hela tiden tills att jag sätter i bältet. vad kan detta bero på jordfel eller glapp i bältesvarningslampa??


Jag är inte så bra på bilel så all hjälp är välkommen...

Mvh Tommy

Re: Trasig kupebelysning 850. Hjälp med felsökning!

Postat: tis 31 aug 2010, 16:56
av taxan
Ingen som har någon ide?? Någon kunnig volvoägare måste det väl finnas på detta forum? :wink:

Re: Trasig kupebelysning 850. Hjälp med felsökning!

Postat: lör 04 sep 2010, 11:51
av Lunken
hej hade samma problem på min 850 -96 då var det enheten uppe i taket där du slår på belysningen som var trasig, det gjorde så att all belysning slutade fungera. Bytte på min då funkade allt igen.

Re: Trasig kupebelysning 850. Hjälp med felsökning!

Postat: tis 07 sep 2010, 14:16
av duratec
Precis som Lunken skriver, jag skulle satsa en peng på innerbelysningsenheten i taket. Hade även jag problem med denna på en v70.

Re: Trasig kupebelysning 850. Hjälp med felsökning!

Postat: lör 11 sep 2010, 01:01
av taxan
ok då ska jag kolla upp den. återkommer med resultatet.