Sida 1 av 1
Lådbyte men startmotorn vill ej fungera vad ska jag göra ???
Postat: sön 29 jan 2006, 21:29
av abbbba
hejsan, jag har byt från automat till manuel låda och får inte startmotorn att funka vid startläge kan de ha med kablaget som satt på automat lådan att göra , ska jag ta bort den eller ska jag låta den va eller vad ska jag göra för att få den funka ???
Postat: sön 29 jan 2006, 21:34
av Frigge
Svarar väl här också då :roll:
Problemet du har nu är att du inte har en växellägesgivare längre. I växellägesgivaren sitter spärren (kom just på det) . Gör så att du tar lägesgivaren från aut-lådan och sätter dit på kablaget,då kommer den starta. Nästa steg är att bygla dom två kablarna som har med spärren att göra, den långa vägen är ju att mäta sig till vilken kabel det är .
Det är ju kabeln som går till solenoiden på startmotorn du ska hitta,mäta dig till. Den från t-låset är troligtvis den enda med ström på vid startläget.
/Fredrik
Postat: sön 29 jan 2006, 21:50
av abbbba
bra . ska pröva , hör av mig och säger hur det gick :D