Sida 1 av 1

Startproblem ibland 850S-96 ?

Postat: tor 24 jun 2010, 12:59
av Bengan75
En kollega har en som ibland är stendöd, lamporna på instrument lyser svagt fast ström finns. Sätter han på laddning en timme så smäller den igång.

Batteriet är nytt så det är inget fel på det, har haft den hos Volvo som inte hittar nåt fel. Slår aldrig fel att den startar efter 30-60 min på ladd även om det finns ström utan ladd.. Vad kan det vara? Nån komponent som pajjat och kräver max laddat batteri för att funka?

Re: Startproblem ibland 850S-96 ?

Postat: tor 24 jun 2010, 13:20
av gnestakalle
Bengan75 skrev:En kollega har en som ibland är stendöd, lamporna på instrument lyser svagt fast ström finns. Sätter han på laddning en timme så smäller den igång.

Batteriet är nytt så det är inget fel på det, har haft den hos Volvo som inte hittar nåt fel. Slår aldrig fel att den startar efter 30-60 min på ladd även om det finns ström utan ladd.. Vad kan det vara? Nån komponent som pajjat och kräver max laddat batteri för att funka?
Jag vet ju inte vad eller hur man kollat på Volvo så en del av det jag föreslår kanske dom redan kollat men låt oss titta på problemet förutsättningslöst.

Det verkar som jordfel. Kontrollera jordpunkterna på motorn.

När det händer nästa gång se till att ha en startkabel med, sätt ena änden av kabeln på minus på batteriet och den andra änden på en bra jordpunkt på motorn, ett motorlyftsfäste brukar ge god kontakt. Prova sen att starta motorn igen. Om motorn nu startar är det otvivelaktigt ett jordfel.

Nya batterier kan vara felaktiga, ett fel som förekommer är någon dålig battericell vilket gör att batteriet bara levererar c:a 10,5 volt fulladdat. Det kan räcka för start men på gränsen.

Att generatorn laddar dåligt kan vara ett annat problem, med motorn igång skall man med en multimeter kunna mäta mellan 14 och 15 volt. OBS om den laddar mer än 15 volt är det inte bra för då kan det orsaka skador på batteriet. För hög laddning fixas genom att man byter ut laddningsregulatorn.

Återkom gärna om du har mer frågor.

Mvh GK

Re: Startproblem ibland 850S-96 ?

Postat: tor 24 jun 2010, 13:36
av Bengan75
Tackar, har vidarebefordrat infon till bilägaren så jag får höra om det ger resultat!!