Sida 1 av 1

Demontera tändningslås på V70-97

Postat: lör 01 maj 2010, 21:29
av mccalle
Har haft massa strul med tändningslåset, bl.a. att nyckeln snurrar runt, runt utan motstånd. Tänkte därför plocka ner tändningslåset och ta mig en närmare titt. Jag har lyckats ta bort tändningslåsets kontaktdon som sitter med 2 torx. Misstänkte att det kunde vara kontaktdonet som strulade, men nyckeln fortsatta snurra runt trots att kontakdonet var borttaget. Vidare fattar jag ingenting av Haynes beskrivning hur man demonterar själva tändningslåset:

" 8. Sätt i startnyckeln och vrid den till läge 1" [OK, detta fattar jag. Dock blir nyckeln kvar i tändningslåset eftersom den inte går att dra ur i detta läge.]

"9. Använd ett pinndorn med 2.0 mm i diameter eller liknande och tryck ner tändningslåsets flik, genom hålet i huset, ovanför låset, och dra bort tändningslåset." [Detta fattar jag inte mkt av, tändningslåsets flik??]

Ngn snäll som kan förklara så jag förstår. Var ska jag trycka med dornet och ska låset dras ut åt höger, dvs mot passagerarsätshållet? Dessutom fanns en svart plastbit på baksidan, precis i närheten av där man stoppar in nyckeln, som går att plocka ut framåt i bilens riktning. Avlång till formen och ca 3-4 cm lång. Vad gör denna plastbit?

Trevlig lördag önskar hobbymekarn som inte fattar Haynes beskrivning :oops:

Re: Demontera tändningslås på V70-97

Postat: sön 02 maj 2010, 18:04
av #27
Haynes beskrivning är nog till en 850, v70:ins lås sitter med brytbultar.

Plastbiten är till bilar med automat, då det sitter en vajer till växelspaken där som gör att du bara kan röra spaken i läge 1-2-3.

Re: Demontera tändningslås på V70-97

Postat: ons 12 maj 2010, 21:14
av WinjO
Felet är garanterat Startkontakten (den som sitter med 2torx) under kopplingen med alla sladdarna det är startkontakten som fjädrar tillbaka nyckeln vid start och den är säkerligen utsliten därför du kan snurra runt nyckeln helt.

Bytte min när min ABS krånglade på min 850 och sen funkar ABSn perfect!
Är där glapp så får inte t.ex ABS styrenheten inte tillräckligt med ström och din ABSlampa lyser.



Startkontakt kostar typ 460kr på volvo.

Re: Demontera tändningslås på V70-97

Postat: tor 13 maj 2010, 00:09
av *pettson*
Kan nyckeln snurra är tändningslåset defekt. Byte av tändninglås innebär byte av komplett lås. Rattstången måste lossas och hängas ned lite, sen tas låset bort på lämpligt sätt. Nytt lås monteras med nya brytbultar.

Re: Demontera tändningslås på V70-97

Postat: sön 04 jul 2010, 16:04
av mccalle
Jag lät byta till nytt tändningslås på Volvo-verkstad. Fungerar kanon nu. Fick tipset att inte ha stora nyckelknippor hängandes i tändningslåset. I många fall när det är fel på tändningslåset så är felkällan en tung nyckelknippa som hängt där och dinglat många mil.