Sida 1 av 2

Handbromsen har en tendens att frysa

Postat: tis 20 apr 2010, 21:52
av vrålvolvon
Hej!

Handbromsen på min volvo 850 -93 fryser fast så fort det blir minusgrader ute, den låser fast ena hjulet och man måste rycka i vajrarna för att den ska släppa, så jag kan aldrig använda handbromsen på vinter halvåret.

Vad ska jag göra åt det här, vajrarna är köpta på biltema och backarna lika så... det är relativt nytt allting så det borde ju fungera, det började krångla förra vintern 2008-2009 då jag tvättade bilen sent på året (september-Oktober 2008)och det frös över natten... sen dess har det alltid krånglat, kan de vara vatten kvar i vajrarna som inte kommer ut, men man tycker ju dom borde ha torkat förra sommaren redan?

tacksam för svar

MVH/Nicklas.

Re: Handbromsen har en tendens att frysa

Postat: tis 20 apr 2010, 22:25
av Nexus
har det kommit in så lär de börjat rosta och då är det nog inget annat göra än byta. Mina gammla virar klarar ju tvätt och -28 grader utan frysa 8)

Re: Handbromsen har en tendens att frysa

Postat: tis 20 apr 2010, 22:37
av vrålvolvon
Grammse skrev:har det kommit in så lär de börjat rosta och då är det nog inget annat göra än byta. Mina gammla virar klarar ju tvätt och -28 grader utan frysa 8)
jo de klart, men vart ska man köpa nya nånstans då, köpte förra på Biltema och dom tar ju in vatten och är inte något vidare att lita på då?

ska man testa att smörja dom?

man tycker ju att vajrarna ska hålla längre än 1/5år... dom som var där innan funkade ju utan att frysa även fast de var rostiga

någon som testat meckonomens vajrar?

/Nicklas.

Re: Handbromsen har en tendens att frysa

Postat: ons 21 apr 2010, 07:49
av ~Kalle~
Vad tror du om denna http://www.skruvat.se/Vajer-parkeringsbroms-P10714.aspx med 10% jagrullarrabatt :wink:

Re: Handbromsen har en tendens att frysa

Postat: ons 21 apr 2010, 20:41
av *pettson*
Jag får väl gissa att du har garanti? Om tätningsringen är hel och höljena är hela så åk in och se hur dom ställer sej till saken?

Re: Handbromsen har en tendens att frysa

Postat: tor 22 apr 2010, 15:42
av StefanT5
Jag har köpt vajer och allt på biltema är inne på 5 år nu fungerar fint.

Re: Handbromsen har en tendens att frysa

Postat: fre 08 nov 2013, 11:42
av AudiRaacing
Lyfter upp denna tråd igen pga att har samma problem. Handbromsen funka prima sommartid eller när den har stått i garaget över natten och sen vintertid så fryser den direkt. Vet att många Volvo 850/S/V70 har samma besvär. Är det fabrikations fel eller är det pga att vajrarna rostar? Defekta ok, dvs dåligt underhållna?

Re: Handbromsen har en tendens att frysa

Postat: fre 08 nov 2013, 21:13
av *pettson*
AudiRaacing skrev:Lyfter upp denna tråd igen pga att har samma problem. Handbromsen funka prima sommartid eller när den har stått i garaget över natten och sen vintertid så fryser den direkt. Vet att många Volvo 850/S/V70 har samma besvär. Är det fabrikations fel eller är det pga att vajrarna rostar? Defekta ok, dvs dåligt underhållna?
Första och största felet är att dom antingen inte är ordentligt ditsatta så det är tätt vid hjulen. Eller så har man sprickor eller andra skador på höljet där vatten tränger in.

Re: Handbromsen har en tendens att frysa

Postat: mån 11 nov 2013, 15:57
av BjarneJ
Hade samma problem på min 850 AWD, minusgrader = frusen handbroms. Beslutade att byta skivor, vajre, bromsbelägg till handbroms och skivor för att en gång för alla komma tillrätta med det återkommende problemet. Det viade sig att vajerhöljet var skadat på samma ställe på båda sidorna just där det sitter ett fäste i länkarmen. Skadorna syntes inte vid en vanlig undersökning så det var fritt fram för vatten,slask och annat att ta sig in under höljet.
Köpte nya vajer skivor och annat vid CVI.

Re: Handbromsen har en tendens att frysa

Postat: tis 17 dec 2013, 09:28
av torbjörnsvolvo
Jag kan varm rekomendera hemsidan Bildmek.se. Där tar han upp just problemet med handbromsvajern och visar också hur du kan byta den.