Sida 1 av 1

byte Sidorutan på volvo 855 -94

Postat: sön 18 apr 2010, 11:32
av Rookkeer
Vart ute och körde i går så låter det som att någon slänger en 3 kilossten i sidan på bilen, ser inget och körvidare.

När vi kommer fram så säger grabben att min ruta ser konstig ut och jag säger violken ruta så visar han mis sidorutan som antenn sitter i är helt spräkt, det som håller i hopp den nu är tonningen och tejp.

Min fråga är om någon kan berätta vad det kommer att byta den ink toning

/Rookkeer

Re: byte Sidorutan på volvo 855 -94

Postat: sön 18 apr 2010, 11:34
av *pettson*
Antar du får ta den på din glasförsäkring inkl just din specifika självrisk? Sen får du lägga till pengar för toning.

Re: byte Sidorutan på volvo 855 -94

Postat: sön 18 apr 2010, 11:45
av Rookkeer
Pratade med volvia dom sade minst 1000kr max 35% av totala kostnaden, toningen är orginal så det sade dom att det skulle jag ta med volvo så den ska ingå i priset, men vill mest veta på ett ungefär mellan tumme och pekfinger

Re: byte Sidorutan på volvo 855 -94

Postat: sön 18 apr 2010, 14:29
av Nexus
toning ska ej kosta extra. även om du tonat själv så ska du få en likvärdig ruta. När de slog sönder min ruta på mazdan så fick jag en klipp ny som jag lämnade in på proffs toning .

Re: byte Sidorutan på volvo 855 -94

Postat: sön 18 apr 2010, 19:10
av Rookkeer
Grammse skrev:toning ska ej kosta extra. även om du tonat själv så ska du få en likvärdig ruta. När de slog sönder min ruta på mazdan så fick jag en klipp ny som jag lämnade in på proffs toning .
kändes det inte konstigt att ha 3 icke proffs toningar

Re: byte Sidorutan på volvo 855 -94

Postat: sön 18 apr 2010, 21:16
av Nexus
4 menar du :wink: jo det var lite skillnad i nyans på toningen men sak samma det var ju en mazda :wink: