Sida 1 av 1

Hjälp! EFI-242 Turbocharger control valve signal

Postat: mån 08 mar 2010, 13:09
av borgarn79
Hej
Hoppas någon kan hjälpa mig.
Jag var ute o körde då bilen helt plötsligt vart slö o motorlampan tändes.

Iväg o kolla fel kod EFI-242 Turbocharger control valve signal. Inga problem bara mäta o se vad som är tok där och kommer fram till att det inte kommer 12 v till ventilen. Ska vara ca 6v i ena stiftet och 12 i det andra.
Men vad är då felet? fortsätter man felsökningen så är det säkring B3 som är boven enligt VADIS men alla säkringar är hela.

Kan någon säga mig vad som kan vara boven.

Tacksam för all hjälp.

Re: Hjälp! EFI-242 Turbocharger control valve signal

Postat: mån 08 mar 2010, 13:23
av borgarn79
Ska kanske nämna att det är en v70 tdi -97.

Re: Hjälp! EFI-242 Turbocharger control valve signal

Postat: mån 08 mar 2010, 13:30
av andreas 80
Men om du nu skall ha 12v på ett stift men inte har det så är det bara söka sig bakåt tills du hittar det.
Mät även direkt vid säkringen om det finns möjlighet och se om det verkligen finns spänning där, både före och efter.
Motståndet mellan reglerventilens kontakt och säkring B3 kan också kontrolleras ifall det är avbrott någonstans.

(Föresten råkade du lägga det i fel kategori, här diskuterar vi den något nyare V70, 00-)
Kanske någon snäll moderator flyttar det åt dig.

Re: Hjälp! EFI-242 Turbocharger control valve signal

Postat: mån 08 mar 2010, 16:08
av ~Kalle~
Flyttar till rätt kategori.

/Kalle

Re: Hjälp! EFI-242 Turbocharger control valve signal

Postat: tor 12 jul 2012, 04:56
av DanielOsterberg
Hej istället för att öppna en ny tråd så ansluter jag till denna, skillnaden däremot är att jag har 12volt på ena stiftet och 6 volt på det andra som styr Turbo Kontroll Ventilen. Felkod EFI-242 bilen det gäller är en V70 TDI -98. Är det någon som har en susning? Jag har testat med andra ventiler och det var inte det och har även felsökt kablage utan att hitta något.

Re: Hjälp! EFI-242 Turbocharger control valve signal

Postat: tor 12 jul 2012, 10:07
av Henke3
Hej, jag har inte kontrollerat exakt vad felkoden innebär men hittade ett elschema för er.
Misstänkt är skarv 24/43, 8-polig mellan motormatta och motorrumsmatta samt förgrening 23/18
som är lödad eller hopklämd och ligger i motormattan.
Bild