Sida 1 av 1

Dåligt turbotryck

Postat: lör 06 feb 2010, 14:05
av mickelin
I morse när jag startade bilen och körde iväg så märkte jag att den gick dåligt. Turbotrycket kom bara upp i ca 0.3 bar. Och sen efter ett tag så började lambdalampan lysa. :(
Jag har ingen aning om vad som har hänt.
Det är en 855 T5 96:a som är chippad.
Nån som känner igen det kanske?

Re: Dåligt turbotryck

Postat: lör 06 feb 2010, 16:15
av Marlboroman
Svårt att säga, kan ju bero på en 25 olika saker. I princip har man 2 val: börja kolla enkla saker som att slangar och sånt är helt, och om man har möjlighet låna delar av någon och byta på måfå tills man hittar rätt. Eller så får man läsa ut felkoden/rtna som satts. Till detta krävs dock en felkodsläsare.

Re: Dåligt turbotryck

Postat: lör 06 feb 2010, 18:01
av mickelin
Trycket kom tillbaka igen efter att jag kört en halvtimme ungefär nu går den som vanligt men lampan lyser fortfarande. Kan det ha med väderet å göra? Jag läste nånstans på forumet om nån som hade problem med intercoolkylen som frusit eller nåt liknande.
Jag har gjort mig en felkodsläsare som jag skall prova i morgon så får jag kanske se vad som har hänt.