Sida 1 av 1
motorelektronik lampan lyser? 850 glt -93
Postat: fre 08 jan 2010, 20:10
av ari
hejbatteriet hade laddat ur för lampan i bilen va på över natten.drog igång bilen o kört runt 1timme för ladda batteriet.men nu helt plötsligt börjar orangelampa med grön typ triangel lysa,ja e typ lampasond märke på den.grabben kolla boken o stod det va motorrlektroni fel.vet ej riktigt.men bilen går helt som vanligt,ej hackar elr nåt fel alls.kan det ha nåt med att batteriet vart tomt o ger nån felkods markering. tack på förhand om ni tips/ideer vad fel.jo det en volvo 850 glt -93.mvh ari
Re: motorelektronik lampan lyser? 850 glt -93
Postat: fre 08 jan 2010, 20:31
av ~Kalle~
Hade också det felet idag, lampan började lysa "helt utan anledning" motorn gick som vanligt. Jag lyfte av batteripolen nån timma och nu har den inte återkommit (lampan slockna)
Re: motorelektronik lampan lyser? 850 glt -93
Postat: fre 08 jan 2010, 23:33
av lassefr
Hejsan!Angående elektroniklampan så är det ett ganska vanligt problem att fukt kommer på givaren och lampan tänds!Man nollar den genom att koppla bort batteriet en stund!Har fått denna information från volvo verkstan då jag själv råkade ut att lampan tändes!förutsättning att bilen går jämnt!!!
Re: motorelektronik lampan lyser? 850 glt -93
Postat: fre 08 jan 2010, 23:39
av *pettson*
lassefr skrev:Hejsan!Angående elektroniklampan så är det ett ganska vanligt problem att fukt kommer på givaren och lampan tänds!Man nollar den genom att koppla bort batteriet en stund!Har fått denna information från volvo verkstan då jag själv råkade ut att lampan tändes!förutsättning att bilen går jämnt!!!
Vore skojjigt att höra mera om den där informationen? Vilken givare är det ett problem att få fukt på, som sen gör att lampan tänds?
Re: motorelektronik lampan lyser? 850 glt -93
Postat: lör 09 jan 2010, 20:51
av lassefr
hej igen!!Informationen jag fick från volvo var att vid fuktigt eller regnigt väder räcker det att fukt träffar givare och det finns en hel del till elektroniken så kan lampan tändas!skulle man få problem med att bilen går illa så är det ett tecken att någon givare har pajat!Går bilen ok så är det bara att koppla bort batteriet en halvtimma så nollas lampan!Var i september i Österrike och det regnade en hel del och halvägs ner i Tyskland tändes min lampa !jag ringde volvo och via deras råd så kunde jag nolla lampan!Bilen gick kanonbra fast lampan lös!!!Så det var via fukt som min lampa hade tänts!!!
Re: motorelektronik lampan lyser? 850 glt -93
Postat: lör 09 jan 2010, 22:29
av *pettson*
lassefr skrev:hej igen!!Informationen jag fick från volvo var att vid fuktigt eller regnigt väder räcker det att fukt träffar givare och det finns en hel del till elektroniken så kan lampan tändas!skulle man få problem med att bilen går illa så är det ett tecken att någon givare har pajat!Går bilen ok så är det bara att koppla bort batteriet en halvtimma så nollas lampan!Var i september i Österrike och det regnade en hel del och halvägs ner i Tyskland tändes min lampa !jag ringde volvo och via deras råd så kunde jag nolla lampan!Bilen gick kanonbra fast lampan lös!!!Så det var via fukt som min lampa hade tänts!!!
Aha.. se där ja.. att lyfta på huven och läsa ur felkod/er som du har möjlighet att göra på din 93:A var inte nåt råd du fick? Inte heller att nollställa felkoden/koderna via ditt diagnosuttag under huven? Menar om du läst ur vilken kod det var så visste du ju vad som skulle misstänkas så att säga.
Du har runt 30 koder som kan tända din miljölampa inklusive om man har en automatlåda som slirar till. (växellådan tänder miljölampan då).
Så nästa tips är att du läser i guiden här hur man läser ur felkoderna ur din bil. Inga verktyg behövs. Antecknar dom nästa gång och antingen läser i listan eller återkommer med kodnumren så slipper du kanske efter åtgärd att lampan tänds nästa gång det regnar.
Re: motorelektronik lampan lyser? 850 glt -93
Postat: lör 09 jan 2010, 23:05
av eccy243
Ett exempel på felkod som oftast gör att bilen går normalt, men lampan tänds är lambdasondsförvärmningen. Och om den verkligen är trasig så kommer den inte slockna hur många gånger man än lägger av batteriet.
Re: motorelektronik lampan lyser? 850 glt -93
Postat: ons 31 aug 2011, 23:38
av Straighster
~Kalle~ skrev:Hade också det felet idag, lampan började lysa "helt utan anledning" motorn gick som vanligt. Jag lyfte av batteripolen nån timma och nu har den inte återkommit (lampan slockna)
Hade samma fel. Enligt rekommendationer på denna och andra trådar gällande samma sak drog jag batteriet i en timma. Felet försvann direkt. Ska tilläggas att bilen gick som den skulle hela tiden, och jag märkte aldrig något på bilen förutom att lampan lös.
Tack för alla bra tips.
/Patrik