Sida 1 av 1

Larma automatiskt?

Postat: fre 08 jan 2010, 19:15
av jaha
Ska bilen larma automatiskt när man har tagit ur nyckel?

Re: Larma automatiskt?

Postat: fre 08 jan 2010, 20:35
av ketto
nej, hur menar du?

Re: Larma automatiskt?

Postat: fre 08 jan 2010, 21:45
av speeedo
Har märk att efter jag skiftade mottagare till larmet så låser bilen samtliga dörrar och larmar sig själv om jag har låtit dörrarna vara stängda i mera än typ 5 min utan att larma eller använda centrallåset. Men den larmar inte om nycklarna är kvar i tändningslåset.
Skall kolla detta lite nogrannare under veckans slut

Re: Larma automatiskt?

Postat: fre 08 jan 2010, 22:55
av jaha
ketto skrev:nej, hur menar du?
Exakt så som speeedo skrev menar jag. Jag har märkt att min bil har gjort så en gång. Men nu gör den inte så, jag antar att det är pga centrallåset till vänstra bakdörren har slutat fungera, tillfälligt hoppas jag.
speeedo skrev:Har märk att efter jag skiftade mottagare till larmet så låser bilen samtliga dörrar och larmar sig själv om jag har låtit dörrarna vara stängda i mera än typ 5 min utan att larma eller använda centrallåset. Men den larmar inte om nycklarna är kvar i tändningslåset.
Skall kolla detta lite nogrannare under veckans slut