Sida 1 av 2

diodlampor till instrumnentpanelen V70

Postat: fre 08 jan 2010, 17:02
av speeedo
Tjena.

har kollat lite på röda dioder till min v70 och undrar lite vad det är för slags lampor som sitter i bla huset och ecc panelen. Har kikat på denna sida bildioder.se och såg att de hade en komplett sats till instrumenthuset och lösa dioder till strömställarna men är det samma storlek på lampor till både strömställarna som ecc panelen.

Tacksam för svar.

Re: diodlampor till instrumnentpanelen V70

Postat: fre 08 jan 2010, 19:50
av oktan
Det står i instruktionsboken vilken lamptyp som sitter var. Har inte min nära nu, men,men!

Re: diodlampor till instrumnentpanelen V70

Postat: fre 08 jan 2010, 19:53
av speeedo
Nackdelen är att jag inte har instruktionsboken. det enda jag har är Haynes vekrstadshandbok men då finns det enbart info om de större lamporna så som hel/halvjus blinkers etc

Re: diodlampor till instrumnentpanelen V70

Postat: fre 08 jan 2010, 23:11
av Nexus
instruktionsboken tar inte upp vad det sitter för lampor i instrumentet eller ac-panel mm


PS
På sidan 3*6 i Haynes finns en utmärkt bild på lampa i ac-panel och hur man går tillväga byta.
Sidan 12*13 har du bild på lampa som sitter i brytaren till varningsblinkers såna lampor sitter det i alla knappar i bilen.

Re: diodlampor till instrumnentpanelen V70

Postat: lör 09 jan 2010, 00:59
av oktan
Grammse skrev:instruktionsboken tar inte upp vad det sitter för lampor i instrumentet eller ac-panel mm
Det var väldans konstigt för det står det om i mina instruktionsböcker, Både till 850´n och v70´n. Detta vet jag för jag konsulterade dom båda senast förra veckan. Böt lampa på EEC panelen på 850´n och på instrumentet i v70´n. Och i mina böcker står det all information med bild på lampan, effekt och sockeltyp specificerat.

Re: diodlampor till instrumnentpanelen V70

Postat: lör 09 jan 2010, 02:53
av Nexus
attans du har så klart helt rätt,ber så mycket om ursäkt.På sid 8:10 står det ju en massa lampor.
jag tar tillbaka allt jag påstått :oops: :oops: :oops:
Det första man blir blind på är ögonen :roll:

Re: diodlampor till instrumnentpanelen V70

Postat: lör 09 jan 2010, 05:19
av Ticken
När du lurat ut vilka socklar det är så kan jag rekomendera http://www.bildioder.se, bra sortiment, bra grejjer och snabb frakt !

/Ticken

Re: diodlampor till instrumnentpanelen V70 aut

Postat: lör 09 jan 2010, 15:23
av speeedo
Tack för alla svar.

var och rev lite idag och såg att ecc panelen har lite längre lampor än de vanliga till strömställarna. Hittade inga på http://www.bildioder.se, Är det någon som vet om det blir dåligt ljus om man sätter in en liten eller är en lång att föredra först och främst, isåfall, var hittar jag sådana i färgen röd.

Är det någon som därimot vet om det är långa eller korta till ljusställaren på vänster sida. Skall tydligen sitta 2 lampor men är det den korta eller långa varianten.

Samt på körstilsväljaren och belysningen brevid som visar vilket läga man är i. Hur många lampor sitter det där samt vilken sort.

Vore väldigt tacksam om någon visste detta.

Re: diodlampor till instrumnentpanelen V70

Postat: lör 09 jan 2010, 15:27
av Severin
Ticken skrev:När du lurat ut vilka socklar det är så kan jag rekomendera http://www.bildioder.se, bra sortiment, bra grejjer och snabb frakt !

/Ticken
Tyvärr så kan jag inte hålla med på den punkten, har haft diodrar till regskylten därifrån som höll ca 2 månader samt innebelysning som höll knappt ett halvår

Re: diodlampor till instrumnentpanelen V70

Postat: lör 09 jan 2010, 20:47
av speeedo
Jaja har beställt en komplett sats till hastighetsmätarhuset och lösa till knapparna. Slänger upp en bild när det är klart.