Sida 1 av 1
V70 awd hugger !
Postat: fre 27 nov 2009, 15:31
av Tim
Tjena. Har ett problem med fyrhjulsdriften på en v70 som jag inte kan lyckas hitta lösningen på , problemet ligger alltså i att när man kör med bilen och svänger kraftigt åt något håll så liksom hugger smäller det i någonting ruskar i princip i hela bilen.. När man tar dän kardanstången och kör så finns det ingen tendens till problemet.. Har provat med allt det tänkbara har bytit till en ny kardanstång, plockat ner vinkelväxeln och kontrollerat hylsan mellan den och växellådan, bytit viskokoppling till 2 begagnade och nu senast en ny , men problemet kvarstår utan någon skillnad alls . Någon som har haft liknade problem eller kan ha någon idé och vad det kan vara för fel på den här skit fyrhjulsdriften `? :roll: Tacksam för alla tips !! :)
Re: V70 awd hugger !
Postat: fre 27 nov 2009, 16:33
av Zeppe
Kan måhända det är diffen i "klumpen" bakaxeln som fastnat, då du svänger vill ju bakhjulen snurra lika långt på bägge sidor men det går inte då det inre går en kortare väg och då kan det få detta fenomen..

Re: V70 awd hugger !
Postat: lör 28 nov 2009, 11:22
av Tim
okej. så du tror att lösningen ligger i att byta klumpen eller ? :shock:
Re: V70 awd hugger !
Postat: sön 29 nov 2009, 09:13
av Zeppe
fenomenet med en "låst" diff blir att det hugger i bilen när man svänger. Det kan upplevas som att det skakar i bilen. Om m an kör sakta med öppen dörr och gör en vänstersväng så skall du höra hur vänster bakhjul liksom vill snurra fortare än vad det borde göra. Man kan säga att det vill "spinna"
Är så fallet så finns risken att du måste byta "klumpen"
Kolla med verkstaden för en provkörning om vad de tycker.
Jag kan ha fel men tycker att det låter som diffen.
Re: V70 awd hugger !
Postat: tis 02 feb 2010, 22:06
av jmk
Du kanske löst problemet nu men jag hade precis samma problem med min v70 awd. Och det visade sig vara undre motorfästet bakom höger framhjul (innanför plast innerskärmen) som var riktigt slitet. Motorfästet kostade 1000kr på volvo var lätt att byta och sedan kunde jag sätta dit kardan igen, funkar perfekt nu.