Sida 1 av 1

850 glt -97, bakre bromskiva felaktigt monterad?

Postat: fre 30 okt 2009, 00:46
av taxi
Hej, detta är min första tråd här, men har haft stor nytta av detta forum tidigare, så tack alla snälla experter och andra som orkar hjälpa till! Tänker framförallt på Pettson och flera men kan inte rabbla alla namn...

Problemet: En verkstad bytte bägge bromskivor bak inklusive klossar för några månader sen, har funkat bra tills jag bytte till vinterdäck igår, då börjar hela bilen vobbla/vibrera kraftigt. Åkte förstås till vianor för däckkoll, men dom kommer fram till att balanseringen var okej men att nya bromskivorna bak verkar vara dåligt monterade? Jag brukar kunna ha sönder saker enbart genom att tänka på dom men mig veterligen gjorde jag inget konstigt när jag monterade hjulen.

Bilen går så pass dåligt så jag vill helst inte köra långa sträckor, verkstaden som bytte skivorna har en väntetid på ca 2 veckor, vill börja med dom då möjlighet verkar finnas för garanti-jobb. Vet nån om jag kan kolla nånting själv och i så fall vad? Har dålig mekarvana, En lös skruv kan jag säkert fixa men vill inte pilla på bromsar om det innebär att koppla loss slangar. Ett långskott detta, jag vet, men jag blir nog inte dummare av att fråga iaf! :D

Mvh Danne i Västerås

Re: 850 glt -97, bakre bromskiva felaktigt monterad?

Postat: fre 30 okt 2009, 05:48
av Marlboroman
Du borstade naturligtvis rent anliggningsytan på fälg och skiva när däcken byttes? Du kom ihåg att efterdra bultarna?

Re: 850 glt -97, bakre bromskiva felaktigt monterad?

Postat: fre 30 okt 2009, 16:01
av taxi
Hej, ja, borstade ordentligt, bytte tillbaka till sommarhjul som jag vet gick bra innan men problemet kvarstod. ringde verkstaden idag som tog in och kollade och provkörde, men dom trodde inte det kunde vara något annat än däcken, så tillbaka till vianor som kollade lite mer grundligt (tog längre tid på sig idag än igår) och deras bästa gissning sen var trötta bussningar?

Bilen vobblar och studsar upp och ner snarare än vibrerar som obalans i hjul har känts förut? Kände på "knarrstagen" medans bägge framhjulen var av, tycker dom glappar lite, har lite oljud fram till höger vid ojämnt underlag och låg hastighet, kan detta ge dessa symptom?

Inget ont som inte för något gott med sig, hittills har detta lilla äventyr inte kostat mer än en princesstårta :D

Re: 850 glt -97, bakre bromskiva felaktigt monterad?

Postat: fre 30 okt 2009, 16:17
av taxi
Jag ringer och bokar felsökning på måndag, känner på mig att jag annars kommer att börja byta delar på måfå och ha sönder saker medans jag gör det. Fler tips mottages dock tacksamt under helgen!

Re: 850 glt -97, bakre bromskiva felaktigt monterad?

Postat: fre 30 okt 2009, 16:20
av RoadRunner1
Om nu bilen rullat problemfritt i flera månader som du skriver och dessa vibrationer kom direkt efter däckbytet är det ju procentuellt sett däckens fel och inget annat.Skakade inte bilen med de gamla däcken varför är det då bussningarnas fel enligt Vianor med nya däck !?.Låter ju väldigt långsökt om man inte genom rent slarv lyckats få på dessa fälgar på ett sätt som jag aldrig hört talas om där skivorna och däck / fälgar i sin tur börjat slå fram och tillbaka. ?:-/

Re: 850 glt -97, bakre bromskiva felaktigt monterad?

Postat: fre 30 okt 2009, 16:37
av taxi
Tack för svar, förbryllad själv! Men vianor har ju gett hjulen tummen upp så det är väl bara att gå vidare.

Re: 850 glt -97, bakre bromskiva felaktigt monterad?

Postat: fre 30 okt 2009, 17:11
av Marlboroman
Det är inte så att styrpinnen bottnar i fälgarna då? I vissa fälgar måste den ju träffa ett visst hål eller kapas av

Re: 850 glt -97, bakre bromskiva felaktigt monterad?

Postat: lör 31 okt 2009, 13:57
av taxi
Nu kanske jag avslöjar för mycket om min mentala kapacitet, men jag tyckte styrpinnar var lite mesigt så jag har inte satt dit dom. (styrpinnarna har inte setat på alls under min ägo).

Tack roadrunner och marlboroman för försök, förstår hur lätt det måste vara när man själv varken hör, ser eller känner problemet... :D Ska byta knarrstagen vid tillfälle, dom glappar som sagt lite samt var billiga på biltema så måste väl ändå göras. Hittar jag felet/felen så berättar jag här, utifall det finns nyfikna!

Re: 850 glt -97, bakre bromskiva felaktigt monterad?

Postat: lör 31 okt 2009, 16:00
av B4B
Är inte styrpinnarna ersatta med en skruv. Så är chansen stor att bromsskivorna inte sitter som dom ska mot navet :!:

Re: 850 glt -97, bakre bromskiva felaktigt monterad?

Postat: lör 31 okt 2009, 16:18
av taxi
Dom är ersatta av skruv! Glömde nämna det...