Sida 1 av 2
Fungerade TRACS V70 2,5 TDI-98?
Postat: tis 07 jul 2009, 14:32
av bjorn
Hej. Jag läste lite runt ämnet TRACS och Antispinn då jag vill veta om min fungerar.
Pettson skrev att TRACS är ett Antispinn system som fungerar på låga hastigheter.
ABS'en fungerar fin fint och alla ABS kransar runt om ser jätte fina ut. Då borde ju i utgångspunkt TRACS'en fungera också eftersom det går på samma (ABS) givare fast fungerar omvänt? Eller??
Står stilla på grusväg och ger gas och den spinner villt! Vad bör jag kolla efter för att hitta det evt felet?
Jag har ingen felkodläsare, alla säkringar är bra. Kan jag mäta upp nåt TRACS relä?
Vill verkligen ha i ordning systemet innan vintern då min förra bil var quattro fast jag gillar mer volvo så kan det vara skönt att ha lite slir hjälp för vintern är lång i Norska fjällen.
Uppskattar all hjälp man kan få.
Re: Fungerade TRACS V70 2,5 TDI-98?
Postat: tis 07 jul 2009, 16:20
av Andy1983
Det enda jag har förstått av detta system är att så fort något är fel så tänds lampan för TRACS OFF, tänds den för Dig om Du trycker på knappen eller är lampan sönder? Du ska också tänka på att systemet bara funkar upp till 40 km/h, och ger du full gas på grus så hinner Du knappt märka att det går in från det släpper. Rekomenderar istället att Du drar handbromsen hårt på en grusväg och gasar precis så mycket att hjulen släpper, då märker Du tydligt om det funkar. Det är fint på vintern och i sand/grus/singel, drar mycket hästtransport och då är det kanon när man ska igång. Lycka till
Re: Fungerade TRACS V70 2,5 TDI-98?
Postat: tis 07 jul 2009, 19:24
av bjorn
Hej!
Tack för svar. TRACS lampan fungerar då det står TRACS off när jag trycker in den. Vet du om det är som på andra bilar att en liten lampa (indikator) blinkar vid hastighets mätaren när TRACS'en faktiskt jobbar??
Jag ska kolla med handbromsen och hitta en riktigt slirigt underlag. Det är ju lite lättare när det blir snö...
Mvh Björn
Re: Fungerade TRACS V70 2,5 TDI-98?
Postat: tis 07 jul 2009, 19:31
av Andy1983
Jag har iaf ingen lampa som blinkar när min jobbar, och kan heller inte läsa om denna lampa i instrbok så denna lampa finns nog inte. Lättast är nog på tex vått gräs, där funkar den fint
Re: Fungerade TRACS V70 2,5 TDI-98?
Postat: tis 07 jul 2009, 19:33
av kebabpizza
Den funkar t.o.m. på torr asfalt.....
Re: Fungerade TRACS V70 2,5 TDI-98?
Postat: tis 07 jul 2009, 20:08
av Andy1983
Du funkar självklart på alla ytor, men att testa den på torr asfalt är kanske inte det optimala med tanke på koppling, drivaxlar, däck och inte minst oljudet som skapas av att riva loss på asfalt då man ju vill höra om den jobbar. Som sagt, vått gräs är lika effektivt som snö
Re: Fungerade TRACS V70 2,5 TDI-98?
Postat: tis 07 jul 2009, 21:22
av bjorn
Nej precis. Det är klart det går på torr asfalt men det pallar inte mina redan trötta drivknutar.
får ta perfektionist grannens fina gräsmatta en dag :)
Jag skriver väl här igen om jag inte får det att fungera.
Re: Fungerade TRACS V70 2,5 TDI-98?
Postat: lör 11 jul 2009, 17:59
av bjorn
Jag testade TRACSEN på vått gräs idag. Handbromsen åtdragen och jag fick TRACSen att fungera. Testade med knappen intryckt för att märka skillnad och jag hörde och kände att den jobbade precis som den skal.
Det känns skönt att den funkar.
Tack för hjälpen.
Björn
Re: Fungerade TRACS V70 2,5 TDI-98?
Postat: lör 11 jul 2009, 22:10
av Suomela
Själv har jag en tracs knapp, men visar inget på instrumentpanelen, inte ens vid tändings läge... några förslag?
Re: Fungerade TRACS V70 2,5 TDI-98?
Postat: tor 05 nov 2009, 23:09
av fotomarkus
Undrar hur knappen för TRACS är tänkt att fungera. Har den på min s70, och den går att hålla inne, då lyser "TRACS OFF", den går däremot inte att trycka fast. Vad är då denna knapp till för? Hur ska den användas?