Sida 1 av 1

V70 runt-98 klarar mil?

Postat: mån 29 jun 2009, 02:46
av Mxburn
Tjenare tjenare!
Sitter ofta i tankarna om vad man ska ha för bil, och har fått uppfattningen att v70 är en ganska skottsäker/pålitlig bil?
Jag hade tänkt att lägga 30-40 kkr på inköpet och för det verkar man få en GTL från runt 98 med 25000mil+ på mätaren för. Är detta något att vara rädd för eller kan man ha tur och få en bil som rullar många härliga mil till?
Kanske inte är världens roligaste bil, men kommer nog bara användas till att flytta arslet med till från jobb, polare osv

Hur är bilen om man jämför med en v70n, då farsan har en 2,4t från 02 så har jag ju kört den endel och vet hur den känns att köra

Mycket trevligt forum btw! Tror nog jag kan hämta mycket info och hjälp här :D
Tack och hej // Jocke

Re: V70 runt-98 klarar mil?

Postat: mån 29 jun 2009, 10:47
av sj6
Är själv i tankarna att köpa bil.

Det du ska tänka på med V70 är att de tidiga versionerna kan ha "barnsjukdomar" men samtidigt är det ju en uppiffad version av 850/855. Och -98:an är väl den första V70 som kom?

Kolla Dokumentation och annat. Våga ifrågasätta och provkör. Lyssna efter skit som inte ska vara där. Första gången för mig att köpa bil så här och dessutom själv utan hjälp! ;) Så man har fått läsa på lite och delar med mig av vad jag fått lära mig! :roll:

Kolla regnr och se om mätarställning stämmer, hur många ägare o.s.v.

Är det just volvo du är ute efter? (kanske då du är på ett volvo forum :P) eller kombi eller något annat som fallit dig i smaken? Eller är du som jag tittar på olika märken och modeller?

Ser att du är 18 så kolla försäkringspremier och annat, eller ska den stå på far din?

Ja... nu kommer jag inte på mer.. må läsa på mer om de bilar jag tittat på ;)

Re: V70 runt-98 klarar mil?

Postat: mån 29 jun 2009, 11:02
av Fisch
Första årgången av V70 är 1997.

Re: V70 runt-98 klarar mil?

Postat: mån 29 jun 2009, 12:32
av sj6
aha my bad!

Re: V70 runt-98 klarar mil?

Postat: mån 29 jun 2009, 14:15
av Mxburn
Tack för svaren!
Kommer ju bli första bilköpet, så det e ju lite ovant :P
Jag har funderat på alla möjliga olika sorters bilar, från vw golf till cheva pickis och räknat på försäkringar, soppakostnader, skatter osv.
Men en v70 känns som ett ganska bra mellanting, går att lasta bra i, skön att åka i och pålitlig (tror jag?)
Kör nog trafikförsäkring på farsan så länge jag bor hemma, vilket blir runt 4000 kr per år för en glt

Så går alldeles utmärkt att föreslå en annan bilmodell/märke av likvärdig prisklass om ni har nåt i tankarna :D

Re: V70 runt-98 klarar mil?

Postat: mån 29 jun 2009, 15:19
av raveper
Jag gav 37500 för en v70 97:a glt med full sevicebok ca19000mil en ägare. Har fixat med lite smågrejer själv nu och bilen är kanon för de pengarna.

Re: V70 runt-98 klarar mil?

Postat: ons 05 aug 2009, 20:34
av buddha88
Servar su bilen som d står i service boken så hinner du tröttna på den innan den går sönder! Så den håller