Sida 1 av 1

Trög gaspedal xc 70 98

Postat: ons 15 apr 2009, 01:04
av Stefan1
jag har köt en annan bil i några dagar (s40 97 2.0) och idag när jag efter bromsrep satte mig för att testa min xc 98á automat så märkte jag hur trög min gaspedal är, jag har ju läst på forumet men inte httat något svar på denna fråga, den är riktigt tung att trycka ner men bilen sticker hyffsat bra och jag tror när jag tänker på det att det här kommit mer och mer under långt tid (tror)

idikeringar går mot "gasspjällhus" och vakumslangar.

spjällhuset ser jag ju men jag har inte en aning om vad vakumslangarna är/sitter/ser ut eller hur mpnga det är skulle vara fint med bilder eller något.

sedan funderar jag på att göra rent vevhus ventilationen.

borde väl kunna följa pettsons 850 guide på det här va eller skilljer det mycket? (mycket är ju likt 850 annars)

Re: Trög gaspedal xc 70 98

Postat: ons 15 apr 2009, 06:21
av *pettson*
Nåt enkelt som tydligen glöms bort.. Även pedalen ska smörjas på baksidan för att låta allt fungera lätt o smidigt. Naturligtvis kan det vara spjäll o liknande med.