Sida 1 av 1
Felindikering motorsymbol Volvo V70
Postat: tor 02 apr 2009, 20:23
av Erik
Har en Volvo V70 -00 som har gått klanderfritt. Plötsligt börjar en indikeringslampa med en motorsymbol tändas. Släcktes vid ett tillfälle men är nu ständigt tänd. Läste i handboken som förklarar att det är något fel på bränslesystemet? Antar att indikeringslampan är ett summalarm dvs att den indikerar för många olika fel.
Måste man ha en dator/mjukvara för att spåra felet? Finns det något förekommande vanligt fel som ger denna felindikation? Har en verkstadshandbok men finns inget vettigt kopplingsschema i den.
Re: Felindikering motorsymbol Volvo V70
Postat: tor 02 apr 2009, 21:54
av Phantom
Ja du måste ha en felkodsläsare för att se vad bilen klagar på. Antingen köper du en egen eller så åker du till en bilverkstad och de läser ut koderna från 0kr och uppåt.
Re: Felindikering motorsymbol Volvo V70
Postat: tor 09 apr 2009, 14:08
av Erik
Finns det inga "vanliga" fel som man kan kolla först själv?
Måste man återställa indikeringslampam med datorn eller återgår den själv när felet är åtgärdat?
Re: Felindikering motorsymbol Volvo V70
Postat: tor 09 apr 2009, 14:57
av Phantom
Man kan nolla koderna genom att lyfta batteripolen ett tag.
Tror det är omöjligt att säga vad som tänt lampan om det inte finns några andra symptom som du märker av i bilen, men även då blir det vilda gissningar.
Re: Felindikering motorsymbol Volvo V70
Postat: tis 14 apr 2009, 21:05
av Erik
Hade av kontakterna till lamdasonderna, mätte elementen (förvärmarna) där den bakre visade 6,4 ohm och den främre visade avbrott (oändlig impendans)! Troligtvis att detta är felet?!