Sida 1 av 1

problrm med 850 glt

Postat: mån 23 mar 2009, 22:27
av westcoastvolvo
har en som rubriker tyder på en 850 glt 92a som blir totalt orkes lös när man når 130-140 att nå 150 e en total omöjlighet. och så luktar bilen apa. tänkte direkt lamellerna men den slirar ju inte när man drr på från rullande i tvåans växel. e det brar riva ur lamellerna eller ni som kan volvo kan det va nått "enklare" skulle gärna slippa lamell byte. tack på förhand.

Re: problrm med 850 glt

Postat: tis 24 mar 2009, 06:34
av *pettson*
westcoastvolvo skrev:har en som rubriker tyder på en 850 glt 92a som blir totalt orkes lös när man når 130-140 att nå 150 e en total omöjlighet. och så luktar bilen apa. tänkte direkt lamellerna men den slirar ju inte när man drr på från rullande i tvåans växel. e det brar riva ur lamellerna eller ni som kan volvo kan det va nått "enklare" skulle gärna slippa lamell byte. tack på förhand.
Om lamellerna slirar på en endaste växel, du får välja vilken du vill. Då är det låda ned och byte av kopplingssats och byte av packbox mellan motor o låda när man ändå är där. Det finns inga genvägar..