Sida 1 av 4
1.47 L/mil stadskörning. Normalt? "Nya siffror"
Postat: ons 03 dec 2008, 15:01
av magfei
Hej.
Har nyligen köpt en 850 GL-94 som vid "tanka-fullt" kontroll s.a.s. dragit 1.47 liter per mil i stadskörning!
Är det normalt tro?
Tycker det låter lite mycket jag.
Det är en automat, Jag kör absolut inte "bus" utan mer åt gubbhållet...;)
Relativt många kallstarter och kortare sträckor.
Motorn bör vara en 2.5 10V
Den är iaf på 140 Hk.
Har gått dryga 26 000.
Har kollat runt lite i trådarna, och det verkar som om jag har en lite för hög förbrukning.
Hur får man ner den?
Och hur f-n kör man ecodriving m automat? :???: ;)
Sen skulle jag gärna ta emot tips vilken typ av olja som passar bäst i en såpass gammal motor.
Semisyntet?
Mineral?
Eller vad?
Vore jättetacksam för lite synpunkter och tips. :)
Fridens...
Re: 1.47 L/mil stadskörning. Normalt? + Vilken olja?
Postat: ons 03 dec 2008, 15:57
av RoadRunner1
Bensinförbrukning :
Som (pettson) redan komenterat via en annan fråga,ta en titt på (tempgivaren).
Sanningen är väl också som så att många körningar med kall motor under korta sträckor naturligtvis lär ge en högre förbrukning om nu bilen också har rullat en hel del mil.Det intressanta och viktiga är ju vad den drar när den är normal varm under jämn landsvägskörning.
Ecodriving :
Det närmaste du kommer är väl att låta lådan arbeta i ekonomi läget vilket jag personligen tycker ger en fullt tillräcklig fartökning om du nu emellanåt behöver trampa gasen i botten utan att behöva gå över till sport läget.
Motorolja :
I din handbok till bilen rekomenderas säkert en syntetisk olja men den rullar garanterat lika bra på en mineralolja.Bättre att köpa en lite billigare olja och byta oftare än en dyr som du kör längre på.Bilen blir garanterat gladare med tätare oljebyten.
Bonus svar :
Tanka inte Shells dyra raketbensin :D. Den ger ingen som helst extra effekt på en normal bilmotor utan förmodligen bara en falsk känsla av att bilen går bättre för att bensinen var så himla dyr.Tro kan försätta berg som sagt var. :D
Re: 1.47 L/mil stadskörning. Normalt? + Vilken olja?
Postat: ons 03 dec 2008, 16:57
av *pettson*
magfei skrev:Hej.
Har nyligen köpt en 850 GL-94 som vid "tanka-fullt" kontroll s.a.s. dragit 1.47 liter per mil i stadskörning!
Är det normalt tro?
Tycker det låter lite mycket jag.
Det är en automat, Jag kör absolut inte "bus" utan mer åt gubbhållet...;)
Relativt många kallstarter och kortare sträckor.
Motorn bör vara en 2.5 10V
Den är iaf på 140 Hk.
Har gått dryga 26 000.
Har kollat runt lite i trådarna, och det verkar som om jag har en lite för hög förbrukning.
Hur får man ner den?
Och hur f-n kör man ecodriving m automat? :???: ;)
Sen skulle jag gärna ta emot tips vilken typ av olja som passar bäst i en såpass gammal motor.
Semisyntet?
Mineral?
Eller vad?
Vore jättetacksam för lite synpunkter och tips. :)
Fridens...
Det finns ju några saker som alltid gör att bränsleförbrukningen sjunker..
När byttes tändstift och lock, rotor, kablar sist? En perfekt gnista är en ytterst viktig del i en motor som styrs av en lambdasond.
Sett över felkoder? Felaktig isugslufts tempgivare ger inte alltid tänd motorlampa, men det ger en felkod. Den påverkar även bränsleförbrukningen.
Sett över alla vacumslangar? När dom börjar att läcka kompenserar styrdonet läckaget med mera bensin. Det går tills styrdonet inte kan reglera på mera bränsle, först då tänds motorlampan.
Som sagt.. kontrollerat att den går upp i temp så snabbt som den ska? Visaren på kl 3 då den är varm, inget annat..
Oljetypen jag iallafall.. rekommenderar är en vanlig halvsyntet. Det ger lite förstärkning på en gammal motor.
I övrigt brukar det fungera bra med en mjuk fot och E läget på lådan.
Re: 1.47 L/mil stadskörning. Normalt? + Vilken olja?
Postat: ons 03 dec 2008, 19:58
av Tomas88
Tror att 1,47 l/mil stadskörning men mycket kallstarter är ganska normalt på en sån bil du har.
Stadskörning kan skilja sig väldigt mycket. Stadskörning i rusningstrafik eller stadskörning mitt i natten med lite trafik och därmed få start-stopp är det ju stor skillnad mellan. Därför är det som RoadRunner1 säger mer intressant vad bilen drar varm med landsvägskörning.
Re: 1.47 L/mil stadskörning. Normalt? + Vilken olja?
Postat: tor 04 dec 2008, 18:35
av magfei
Tackar så jättemycket för svar och tips! :D
När de gäller kontroll av koder, slangar, stift osv, kommer detta göras i morgon.
Har inte haft möjlighet innan då jag inget eget garage har för tillfället. Får vara hos en polare, och han har varit borta ett tag.
Vädret är inte de bästa att stå ute och pilla. Iaf inte där jag bor. (Västerås)
Ska bli intressant att kolla stiften, och även gå igenom lite slangar som sagt. Och givetvis även kolla rotor, lock och allt det där.
Det jag kunnat konstatera är att luftfiltret inte var det bästa iaf. Tanken man får då är att förre ägaren säkert inte bytt stift heller på ett tag.
Och just oljan var inte heller särskilt fräsch. Därav frågan kring vilken sort som är bra för den här bilen.
Oljan var både svart, och luktade lite "bränt" s.a.s.
Så de va nog ett tag sedan den fick en bra service.
Och som de verkar av era tips, så får de väl bli en semisyntet då kan jag tänka.
Kan väl vara bra att hamna lite sådär mittemellan.... Lagom. Typ. ;)
Jag gjorde samma test, "tankafullt" testet alltså, när jag körde hem bilen.
En sträcka på ca 33 mil. Med fyra däck på fälg som extralast.
Då drog den ca 0.77 l /milen.
Och det är väl rätt ok?
Normalt rent av?
Men så var det ju de där med stadskörningen som sagt... :(
Har också kollat runt lite på nätet angående ecodriving m automat.,
Och principen är ungefär densamma som för manuell. (i alla fall de jag hittade). relativt snabbt upp i hastighet, inget buskörning upp i fart. Men inte heller sådär sakta med "ägg" under pedalen. ;)
Och sedan hålla jämn gas, inga snabba inbromsningar i onödan, planera körningen osv osv.
Samma som man rekommenderar till manuell låda alltså.
Nåväl, återkommer med mer info om hur det hela fortskrider. :)
Fridens..
Re: 1.47 L/mil stadskörning. Normalt? + Vilken olja?
Postat: tor 04 dec 2008, 18:37
av magfei
PS: Vad gäller Shells bensin så skulle de aldrig falla mig in att gå på den bluffen...;) *s*
Re: 1.47 L/mil stadskörning. Normalt? + Vilken olja?
Postat: tor 04 dec 2008, 20:24
av PDK
Re: 1.47 L/mil stadskörning. Normalt? + Vilken olja?
Postat: fre 05 dec 2008, 02:09
av MoteX740
Om du har möjlighet så kan du ju testa använda Motorvärmaren till det den är till för (PO)
:D :D :D
Re: 1.47 L/mil stadskörning. Normalt? + Vilken olja?
Postat: ons 10 dec 2008, 19:35
av magfei
Ha ha... :D Ja givetvis kan man använda en motorvärmare. Om man har någon förstås...;)
Till skillnad från en del andra modeller (tydligen) så finns det ingen i min. Sitter alltså ingen under framskylten...
Tackar för alla svar också. Och länken till ditt inlägg PDK. Mycket intressanta tips där! :o
Nåväl, lite har hunnits med sen sist. Har kollat lite och bland annat så var det några små hål på slangen mellan burken och insuget.
Med hjälp av silkon, så har det blivit bättre.(Jodå, ska skaffa ny när ekonomin tillåter) I alla fall går bilen klart bättre.
När det gäller bensinförbrukningen har jag ännu inte fått kollat det ordentligt. Återkommer givetvis med resultatet av den mätningen.
Stift, rotor och fördelarlock har kollats. De är inte så dåliga att ett akut byte behövs. De är heller inte kanonbra, så byte kommer ske inom en inte alltför avlägsen framtid. :)
Vi körde lite startgas i motorrummet på tomgång, men kunde på det viset inte upptäcka några "läckage" s.a.s. Vi skall kolla lite närmare under också på slangar osv när bilen kommer upp i luften så småningom,
Kan inte göra allt på en gång, utan får ta lite då och då. :)
När de gäller felkoder skall jag precis lägga in en ny tråd om det. För det är i sanning ett kapitel för sig... :shock:
http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 16&t=35569
Fridens...
Re: 1.47 L/mil stadskörning. Normalt? + Vilken olja?
Postat: tor 11 dec 2008, 20:24
av magfei
Har nu testat att gör "tankafullttestet" igen.
Sen jag bytte luftfilter, och tätade slangen(med silikon) mellan luftburken och insuget, har den gått ner till 1.3l/mil i stadskörning. En mycket lugn och stillsam körning också.
Visst det är lite bättre, men lång ifrån bra. Eller?
Tycker jag iaf. :???:
Den drog 0.73 på landsväg. Hur är det möjligt att det skiljer så mycket kan man undra...?
Ja ja, får hoppas de blir ytterliggare lite bättre när jag bytt stiften, rotor och fördelarlock också.
Fridens...