Sida 1 av 1

Lampan släcks ej i bagaget V70-99

Postat: sön 28 sep 2008, 15:54
av perdanne
Hej har en kompis som har en v70 99 som har fel på lampan som sitter i bakluckan.Den som tänds o släcks när man öppnar.Den den lampan vill inte släckas nu utan står på hela tiden.Var sitter den däringa brytararen som styr när den ska släckas o lysa.Är kanske bara lite smörj som behövs på brytaren.
Tacksam för svar :D

Re: Lampan släcks ej

Postat: sön 28 sep 2008, 15:56
av CarMan
på lampan fins en brytare. står den i rätt läge?

Re: Lampan släcks ej

Postat: sön 28 sep 2008, 15:57
av CarMan
om den är i rätt läga så sitter styrningen i låskistan

Re: Lampan släcks ej

Postat: sön 28 sep 2008, 16:14
av perdanne
CarMan skrev:på lampan fins en brytare. står den i rätt läge?

Ja den står rätt i läge enligt han själv men ska kolla låskistan o se vad som kan va mongo där. tack för svar och förslag

Re: Lampan släcks ej

Postat: ons 01 okt 2008, 11:45
av B4B
Du kan få tag på beg. låskista på skroten. Det går även att byta låsmotor och microbrytare om du skulle få tag någon. Mer om detta finns att läsa i följande tråd http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 16&t=28840
Så det går att byta delar med nyare lås men dom kanske inte fungerar exakt likadant, som i mitt fall där det inte går att låsa bilen med låset i bakluckan, men det kan man ju leva med.