Sida 1 av 1
Tyst V 70 GLT?
Postat: tis 10 jun 2008, 20:05
av bullerhatare
Några tips hur jag kan få min V70 GLT -98 tystare?
Original avgassystemet är i prima skick (inga hål eller otäta skarvar alltså) och Volvo verkstaden säger att en V70 GLT skall låta så, med finns det verkligen inte några alternativ för mindre "sportigt" ljud?
Några tips? ??:-/
Re: Tyst V 70 GLT?
Postat: tis 10 jun 2008, 20:44
av Nexus
Hmmm jag tycker min går för tyst med 2,5" sportsystem :roll:
När störs du som mest av ljudet??
Re: Tyst V 70 GLT?
Postat: tis 10 jun 2008, 21:03
av Claes74
farsan har en 99 glt och jag håller med, jag trodde han hade hål på systemet som den lät på tomgång. tycker dock inte det är störande innifrån bilen
Re: Tyst V 70 GLT?
Postat: ons 11 jun 2008, 10:36
av Claes74
grammse skrev:Hmmm jag tycker min går för tyst med 2,5" sportsystem :roll:
När störs du som mest av ljudet??
vi har ju turbo Grammse den dämpar ljudet en hel del, fungerar nästan bättre än en ljuddämpare :lol:
Re: Tyst V 70 GLT?
Postat: ons 11 jun 2008, 11:19
av Funk
Problemet är väl delvis att systemen håller för bra... Själva systemet rostar inte sönder men dämpullen inuti och ibland även detaljer i ljuddämparna förstörs..
/Thomas
Re: Tyst V 70 GLT?
Postat: ons 11 jun 2008, 16:23
av Nexus
Claes74 skrev:grammse skrev:Hmmm jag tycker min går för tyst med 2,5" sportsystem :roll:
När störs du som mest av ljudet??
vi har ju turbo Grammse den dämpar ljudet en hel del, fungerar nästan bättre än en ljuddämpare :lol:
oj tänkte inte på det

, Turbon e ju så liten man glömmer bort den

Re: Tyst V 70 GLT?
Postat: ons 11 jun 2008, 18:07
av bullerhatare
Funk skrev:Problemet är väl delvis att systemen håller för bra... Själva systemet rostar inte sönder men dämpullen inuti och ibland även detaljer i ljuddämparna förstörs..
/Thomas
Har varit inne på den linjen också, kanske helt enkelt skulle satsa på en ny slutdämpare.
Bilen har i och för sig inte gått så mycket (5400mil sen 98) men dämpullen och innanmätet kan kan ju ta slut ändå efter 10år antar jag.
/Richard