Sida 1 av 1
Byta styrbox från R till t5?
Postat: ons 12 dec 2007, 22:06
av Sittidik
Är det möjligt att montera en styrbox från en R till en "vanlig" turbo? Och vad är det som skiljer en R motor från en vanlig Turbo, mer än spridarna och turbon? Har inte så jätte stor koll på ämnet så är tacksam vid svar! :)
Re: Byta styrbox från R till t5?
Postat: ons 12 dec 2007, 23:15
av *pettson*
Sittidik skrev:Är det möjligt att montera en styrbox från en R till en "vanlig" turbo? Och vad är det som skiljer en R motor från en vanlig Turbo, mer än spridarna och turbon? Har inte så jätte stor koll på ämnet så är tacksam vid svar! :)
Kan möjligen tänka mej att det går om du har exakt samma årsmodell. Boxarna ändras mellan årsmodellerna.
Men vet inte riktigt vad du är ute efter? Att få effektboost i dom 7 sekunderna?..
I övrigt skiljer ju både turboaggregat och spridare mellan R och icke R..
Lättare köpa en vanlig chippad box och köra..
Postat: tor 13 dec 2007, 14:32
av Sittidik
Nej, jag är inte ute efter nåt egentligen, ville bara ha lite info från någon kunnig. :D Har även ringt Autotech och frågat, och han ja prata med sa att det KAN fungera, men att det är som du skrev tidigare; att det är bättre att köpa en annan box som redan är chippad. :) Den lär ju spika m.m annars... Men är det "samma" boxar i alla från tex 94? Och eftersom R kom 96, så lär ju inte den lira i tex en t5 från 95..? Hade inte även R inmobilizer eller va de heter, och hur fan blir det då? Diagnosuttag m.m lär ju inte heller fungera som de ska.. tycker det låter mycket skumt iaf :) Kan volvo tala om vad det är för box man har om man tar fram numret på boxen åt dom tro?
Postat: tor 13 dec 2007, 14:36
av Sittidik
En fråga till.. :) Det är skillnad på aut. och man styrboxar va? men funkar det från aut till manuell?
Postat: tor 13 dec 2007, 14:46
av uno83
Är det inte lättare att chippa din nuvarande box?