Sida 1 av 2

Ny Stereo i S70

Postat: sön 25 nov 2007, 19:10
av Amplified
Hejsan. Tänkte att detta är la det bästa stället i Sverige att fråga om man har problem med sin bil, så jag reggade mig för att fråga dem som kan tokmycket om sånt man själv inte har så mycket koll på! iaf:

Jag köpte en Pioneer DEH-P6800MP till min Ford Escord -95 och den va busenkel att koppla in, samma kontakter osv. Nu har jag dock gjort ett bilbyte till en Volvo S70 -00 och jag vill naturligtvis använda samma stereo i denna bilen. Jag tog mig tid idag och försökte pilla in den och jag upptäckte ganska direkt att det inte skulle gå att ansluta Volvons kablage in i stereon, Jag undrar om det finns någon slags konverter man kan köpa så jag kan få in min Pioneer i Volvon eller hur det funkar. Jag såg att Biltema hade en "Kabelsats ISO för Volvo S70" kan det vara en sådan jag behöver?

Tack för svar!

H.Nordin
Skara

Postat: sön 25 nov 2007, 19:14
av #27
Ja de finns från volvo till ISO, vad har du för kontakt på Pioneeren?

Postat: sön 25 nov 2007, 19:15
av Tompa R
Japp den kabelsatsen behöver du. Sen kan du dunka på :lol:

Postat: sön 25 nov 2007, 19:25
av Amplified
Tack pågar för svaren :)

Vet tyvärr inte vad anslutningen kallas :/

ah en sak till, orginal stereon är ju 2 rack, kan man köpa en platta som man kan sätta så det slipper bli ett stort fult hål någonstans? Tack för svar

Postat: sön 25 nov 2007, 19:27
av Tompa R
Är det 2 lika stora kontakter där bak + en för antennen??

Postat: sön 25 nov 2007, 19:31
av #27
Amplified skrev: Vet tyvärr inte vad anslutningen kallas :/

ah en sak till, orginal stereon är ju 2 rack, kan man köpa en platta som man kan sätta så det slipper bli ett stort fult hål någonstans? Tack för svar
Bara att ta med sterion in och be om lite hjälp..

Du kan montera ett förvaringsfack under finns på volvo..

Postat: sön 25 nov 2007, 19:34
av Amplified
Det finns en kontakt med 16 pinnar, 8 på varje rad, och två lite tjockare pins..

Postat: sön 25 nov 2007, 19:35
av #27
Amplified skrev:Det finns en kontakt med 16 pinnar, 8 på varje rad, och två lite tjockare pins..
Iso.

Postat: sön 25 nov 2007, 19:39
av Amplified
Då var det löst iaf, kan dock inte ta mig till Biltema i veckorna fram över, finns det någon IT-butik som kanske har samma sats?

Postat: sön 25 nov 2007, 19:40
av Tompa R
jag köpte min på mekonomen.