Sida 1 av 1

Hård/segt bromspedal blev godkänd i besiktning? Volvo S70 2000

Postat: lör 10 maj 2025, 11:22
av AlexanderE
Tjena, bestikade min bilen första gången nåt ett tag sen. Visste att det är nåt problemet med bromspedal i bilen men valde ändå testa bestika bilen, åkte dit och trots det gick godkänd. :-/
Inga anmärkningar på hela broms.

Nytt bromsskiva och belägg fram fixad innan besiktning och fortfarande hård bromspedal även innan och efter.

Kan försöka förklara att hur är det så "hård/segt"
När jag kör lugnt och runt upp till 40 km/h då allt broms fungerar bra men vid över från 50-60 km/h, lång körning och "random" blir det oftas svårt bromsa på segt & hård bromspedal, blir tvungen trycka foten på bromspedal flera gånger för kunna gå till mjuk bromspedal.

Är det nån som vet vad är orsaken fel? Har frågat hjälp hos min släkts som är kunnig på bilar och de sa nåt misstänkt fel på broms vakuumpump, stämmer det? Ville bara så dubbelkolla. Upptäckte också vänster ABS ring som är ganska rost.

Får aldrig nåt varninglamp ABS och bromsfel osv.

Bil: Volvo S70 AUT 2000

Re: Hård/segt bromspedal blev godkänd i besiktning? Volvo S70 2000

Postat: fre 16 maj 2025, 15:59
av vrmlnd
Rimlig slutsats, du kan ju testa servoverkan om du trycker pedalen så att den blir stum, håller tryck och startar motorn, sjunker den inte har du problem.

Re: Hård/segt bromspedal blev godkänd i besiktning? Volvo S70 2000

Postat: mån 02 jun 2025, 10:13
av AlexanderE
Jo hittade problemen nu, det är rost vänster ABS ring så ska byta den strax.
Det är nog ABS ring som orsaker.