Sida 1 av 1

Abs lampa lyser 850 glt

Postat: ons 13 nov 2024, 13:20
av Olofehn
Hej! Abs lampan började lysa på min volvo 850 97a glt efter en tvätt. Har bytt abs kransar i fram då dem var väldigt dåliga.

Då det inte släckte lampan så lyckades jag låna en obd läsare och kunde läsa av att vänster abs sensor fram saknar signal. Beställde en ny sådan och bytte den. Men samma felkod är fortfarande kvar. Kan det vara kablarna som är problemet? Någon som har haft detta problem innan med en 850?

//Olof

Re: Abs lampa lyser 850 glt

Postat: ons 13 nov 2024, 16:37
av Erik Å
Det finns tydligen sensorer av undermålig kvalitet ute på marknaden, det var nån här som fick en ny som inte fungerade.. sök runt lite.
Sen är det inte helt ovanligt med dåliga lödningar inne i styrenheten.

Har du fått krans och knut i rätt position så att kransen sitter mitt framför sensorn? Sen ska det väl vara ca 2-3mm avstånd mellan krans och sensor, mycket mer än så får det inte vara.
Lägg på full rattutslag så kan du kika in bakom bromsoket utan att ens behöva ta av hjulet..
viewtopic.php?f=16&t=152589&p=1346297#p1346297