Sida 1 av 1

Koppla ur larm v70-99

Postat: mån 21 okt 2024, 08:20
av johan1414
Går det att koppla bort larmet själv enkelt eller måste man koppla upp sig med dator för det?
Vår v70 1999 larmar ibland bara, gissar på att det är någon av brytarna som strular för dörrar, huv eller bakluckan. Har kollat runt lite på olika forum och det nämns att larmsirenen sitter i en box med batteri bakom ena framskärmen. Men för mig sitter det en enkel tuta på torpedväggen som räcker att koppla ur för att tysta larmet. Finns det olika nivåer av larm och jag har någon enkel modell? Hursomhelst behöver jag er hjälp att koppla ur larmet helt, känner att jag inte behöver det.

Kan även ta emot tips på felsökning av larmet som blir sommarens projekt då jag säkert måste riva varje dörr

Re: Koppla ur larm v70-99

Postat: mån 21 okt 2024, 09:37
av Erik Å
Den där boxen med batteri sitter på V70n, år 2000 och framåt
En -99 har bara en tuta på torpedväggen precis som du säger

Om bilen har falsklarmat, öppna inte dörrarna utan snegla in genom rutorna och försök se om nån av de röda lamporna i dörrarnas bakkant lyser. Ett klart tecken på att någon av dörrbrytarna indikerar öppen dörr.
Är det mörkt så brukar man kunna se lite rött ljus smita ut i springan på bakdörrarnas insidor.
Om brytaren i en framdörr strular så tror jag golvbelysningen på den sidan förblir tänd
Låsen till motorhuven mår bra av att sprejas med tunn universalolja emellanåt så de inte kärvar ihop.
Det är vanligt att det blir kabelbrott i kabelstammen till bakluckan där den går förbi luckans gångjärn, se annan tråd här från förra veckan.