Sida 1 av 1

Surrande ljud från motorn

Postat: tor 17 maj 2007, 18:03
av erikfromtheisland
Har en v70 tdi -97. Hör ett surrande/sjungande ljud som inte ska vara där från motorn. Vet att det är från motorn för det låter vid gaspådrag även på tomgång. Känner någon igen vad det kan vara?

Postat: tor 17 maj 2007, 18:40
av Frigge
Det är inte strålkastartorkarmotorn som är dålig då ? eller att den sitter fast under stoppet :roll:

Postat: fre 18 maj 2007, 07:38
av erikfromtheisland
Nej det är det inte, något annat förslag. Ljudet ökar vid gaspådrag även stillastående på tomgång. Ljudet låter nästan som förr när nån kopplat bilstereon fel så att motorljudet gick ut i högtalarna. Kan det vara servopump lr vattenpump eller liknande som låter och i så fall är det någon fara att köra?

Postat: lör 19 maj 2007, 09:37
av Kena
Var låter det? höger vänster uppe nere ? ta en trädårdsslang och använd som stetoskop, ena änden i örat och den andra mot olika saker under huven.

Postat: lör 19 maj 2007, 15:12
av Busta_Hymen
Servopumo, genarator, löprullar, spännrullar...