Sida 1 av 1

Uppvärmningstid bensinvärmare 091-B?

Postat: ons 15 feb 2023, 22:47
av SubMarine
Hej,

Har en bensinvärmare av typen Volvo Flygmotor 091-B i min V70 sedan några år tillbaka och tänkte höra mer er andra om hur snabbt ni får varmt i kupén med samma värmare. Är det runt 0°C utomhus så behöver jag nog köra min värmare i ca 40 minuter för att det ska kännas varmt och gott i bilen när man kommer ut. I det läget ser man att motortempmätaren även hoppat upp några hack. Kör jag värmaren i endast 20 minuter vid 0°C så hinner knappt isen smälta på rutorna och man ser inget direkt utslag på motortempmätaren.

Är det jag upplever att betrakta som normalt eller får ni värme snabbare i era bilar?

Re: Uppvärmningstid bensinvärmare 091-B?

Postat: tor 16 feb 2023, 04:34
av Rådlös
Jag har inte längre någon bil med 091 B, men så lång tid som den du beskriver var det aldrig tal om i mina båda 245 -90 och -92.
Du har troligen något fel på kylsystemet. Fungerar cirkulationspumpen? Har du ställt värmereglaget på max? Har du en fungerande termostat? Hur varm blir motorn under samma tid?

Re: Uppvärmningstid bensinvärmare 091-B?

Postat: tor 16 feb 2023, 19:01
av SubMarine
Jepp cirkulationspumpen funkar, utbytt till en Johnson pump för några år sedan. Då min bil har ECC så ställer den in spjällen automatiskt när värmaren startar då den skickar in 12V på en av pinnarna på ECC:n. Termostaten är OK och öppnar först vid ~90°C och övre kylarslangen är iskall tills detta. Osäker kring motortempen men skulle gissa att den når ca 40-50°C på 30 minuter.

Imorse var det ca 2°C utomhus och då hade jag ~14 grader i kupén när värmaren gått 30 minuter. Nu efter jobbet var det ca 5°C utomhus och då hade jag 10°C i kupén efter 30 minuter.

Värmepaketet är aldrig bytt på bilen, 49000 mil gammalt. Så misstänker att det kanske kan vara en felande länk. Med 90°C motortemp, full fläkt, full värme, luften styrd till utblåsen i instrumentpanelen (höger och vänster) så mäter jag ca 50°C i utblåsen vid ~1700 rpm på motorn. Mätte ca 59°C i utblåsen vid 3000 rpm men då var även det maximalt specade mätvärdet på termometern 60°C så den mätningen är eventuellt lite osäker.

Edit: Om värmepaketet vore tilltäppt så tycker jag dock att jag borde se en högre motortemp som konsekvens av att den inte lyckas leda ut värmen från kylvattnet i kupén, eller tänker jag fel?

Re: Uppvärmningstid bensinvärmare 091-B?

Postat: fre 17 feb 2023, 11:29
av S80_140HK
Intressant.

Jag har en 091-B i min 245 -90 som jag använder då och då. När jag köpte bilen så var cirkpumpen paj, så den byttes och sedan fungerade värmaren fint (ett tag), blev bastuvärme i bilen på ganska kort tid.

Nu på senare tid så upplever jag effekten som sämre, det blir varmt men det tar längre tid och motorn blir inte lika uppvärmd den heller. Min upplevelse är att bränslepumpen inte tickar lika högt som den gjorde förut, så jag vet inte om det kanske har nått med det att göra. Värmaren kanske inte får så mycket bensin som den behöver för att brinna effektivt.

Har dock inte felsökt detta mer än att jag bytte styrbox utan någon som helst skillnad.

Re: Uppvärmningstid bensinvärmare 091-B?

Postat: fre 17 feb 2023, 16:40
av Rådlös
Jag kan tillägga här att det skall finnas, i alla fall på mina två 245 med 091 B, en termostat under främre passagerarsätet. Dels har jag läst det i beskrivningar och sedan har jag märkt av dess verkan och existens. Den termostaten ser till att det inte blir varmare än 20 - 22 °C i kupén. Däremot blir motorns kylarvatten fullvarmt. Termostaten stänger alltså av fläkten när det blir varmt. Kanske för att spara på batteriet?
Jag vet från det här forumet att många säger emot detta. Dom "har aldrig sett någon termostat!" Jag har i och för sig aldrig heller sett den, men jag har inte letat. Däremot har jag som sagt läst om den och märkt att den fungerar som utlovat. Det kanske finns olika varianter i kontrollboxen? Med eller utan termostat? Kontrollboxen är en plåtlåda av fabrikat Hella. Stor som en pocketbok* ungefär. I mitt fall satt den nära höger vindrutetorkare på torpedväggen i motorrummet.
Hursomhelst, 22°C är ju vanlig rumstemperatur och det torde räcka för att hålla isfria rutor. Håller man sedan lite rotation på kupéluften så går det ju ännu bättre.

*Jag mäter på en typisk pocketbok här och den är 11 x 17 cm.

Re: Uppvärmningstid bensinvärmare 091-B?

Postat: fre 17 feb 2023, 17:59
av SubMarine
Jag har åtminstone ingen termostat i min bil då jag installerat hela värmaren själv. Jag har inte ens det vanliga tiduret utan styr allt med några reläer/tidsreläer, knapp, och en GSM-modul för fjärrstart. Möjligheten kanske finns att ECC-styrenheten kan reglera temperaturen men det är inget som jag noterat, utan om värmaren får gå länge så blir det varmt till slut. Senaste två körningarna av värmaren har jag dock noterat ett nytt "ylande" ljud från brännarenheten med ännu sämre värme som följd så jag antar att jag precis fått lite mer att göra i helgen... :)

Re: Uppvärmningstid bensinvärmare 091-B?

Postat: sön 19 feb 2023, 09:57
av SubMarine
Sådär, då var värmaren felsökt. Visade sig att luftflödet genom värmaren var mycket lägre än normalt vilket såklart påverkar hur mycket värme som kan genereras. Det var inget fel på varken insugsslang eller avgassystem men det var mycket, mycket sot i värmaren, så den måste gått alldeles för fett. Blåste ur den med tryckluft framifrån och bakifrån (svarta sotmoln :-) ) och efter provstart så var luftflödet mer normalt och det ylande ljudet var borta. Gjorde rent flamvakten som var väldigt sotig, samt att sista åtgärden blev att justera ner bränslepumpen så att värmaren får mindre bensin. Vet inte riktigt hur man gör detta på bästa sätt men jag gjorde som så att jag mätte temperaturen några centimeter från slutet på avgasröret med en IR-termometer och magrade sedan blandningen tills jag började se en temperaturminskning där. Blir utvärdering under veckan nu.