Sida 1 av 1

GLT 165hk vs 170hk

Postat: sön 28 feb 2021, 23:08
av NotAnotherSheep
Hej,

Har nu ägt en S70 -99 med 165 hk ett par månader. Något jag funderat mer o mer på nu är skillnaden mot 170 hästaren som kom året efter. Detta då jag börjat köra en sådan också regelbundet

Enligt forumet och vad jag kan hitta så ska de i princip vara identiska utom den extremt marginella effektökningen.

Mina tankar (och frågor) är:

Ska det vara en betydlig skillnad i prestandan? Jag upplever min 165 hk som 20-30% slöare än 170 hk trots att jag fattar det som att knappt något skiljer. Särskilt märks skillnaden på varvtal under 3000. Är det något fel på min bil eller ska det vara såhär?

Hur kan det komma sig att bilarna låter så annorlunda? Båda är original. Upplever att motorljudet på min är så mycket härligare och livligare än den nyare.

Skulle varit kul att bena ut skillnaderna, kanske framförallt för att veta om där är nått fel på min :)

Re: GLT 165hk vs 170hk

Postat: mån 01 mar 2021, 01:13
av Nexus
Om jag inte har fel så satte Volvo på en extra ljuddämpare bak på sista modell innan V70N kom samma år.

Re: GLT 165hk vs 170hk

Postat: mån 01 mar 2021, 02:20
av Lucif3r
5hk på en sugis med samma slagvolym och antal cylindrar är inget du märker... Så.. Ja, jag vill påstå att något inte är helt 100 med din bil.

-00(och sena -99 vad jag vet) fick som sagt en extra ljuddämpare, en liten fjutt precis innan ändröret. Normalt sett gör den varken till eller från. Det är tomgången som är lite annorlunda, men lägger man på lite gas så låter dom snarlika.

Re: GLT 165hk vs 170hk

Postat: mån 01 mar 2021, 06:31
av NotAnotherSheep
Då var ljudet uppklarat, nej förvisso kan hålla med om att det inte är som natt och dag. Den äldre låter lite mer framförallt på tomgång eller när man plötsligt växlar ner och ska dra iväg. Inget man klagar på ;)

Då är frågan varför min upplevs så mycket slöare. Då jag kom från en turbobil har jag inte reflekterat över det förrän nu. Får kanske se över luftfilter och stiften iaf. Bilen är välskött, alltid fått det underhåll den ska i tid. Dock har den fått stå stilla en hel del senaste åren.