Sida 1 av 1

Hostande V70 -98

Postat: tor 21 jan 2021, 16:55
av Mercurious007
Hej på er , min trotjänare har börjat krångla, den har gått 34000 mil med glädje, men startar fint men dör vid gaspådrag , har bytt tändkablar , mm och haft den på felsökning med tickande taxameter hos mekonom-verkstad där dom bytte ”insprutnings-relä för ett par tusen .
Nu är den opålitlig , startar men vid körning så dör den och går inte starta!
Vill ju ha kvar den då den gått felfritt sen jag köpte den 17000 mil då, sen har den gått mellan Oslo -Västerås konstant , vad tror ni ? Är det värt att lämna in på Volvo verkstad istället för att jaga ny bil,den är ju så go att köra

Re: Hostande V70 -98

Postat: tor 21 jan 2021, 18:42
av gubbstrutt
Mercurious007 skrev:har bytt tändkablar , mm och haft den på felsökning med tickande taxameter hos mekonom-verkstad där dom bytte ”insprutnings-relä
Vad mer är bytt än tändkablar och insprutnings relä antar du menar soppa pump relä?.
Vad har de kollat på?.

Re: Hostande V70 -98

Postat: lör 23 jan 2021, 00:52
av Nexus
Du skulle ha lämnat till Volvo direkt. Mekonomen är inte experter på Volvo. De ligger på nästan samma timpenning...

Re: Hostande V70 -98

Postat: lör 23 jan 2021, 12:15
av Marlboroman
Innan den lämnas till Volvo så bör man i möjligaste mån undersöka lite själv. Taxametern kommer ticka hos Volvo och det behöver inte bli billigare.

Vad är det för motor i den och vad är bytt? Exakt vilket/vilka relä/n Mekonomen bytte är intressant att veta. För har dem bytt reläet till bränslepumpen, men inte huvudreläet så är det nästa sak som bör provas.